Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бедствията като изпитание на чувствата или село Калояновец днес

Славка Чолакова и Марин Димитров
Снимка: Цвета Николова

Отиде си и октомври от тази година. Вече гледаме към края ѝ, макар да остават още два месеца. И като че ли забравихме бедствието, сполетяло трите села около Карлово. Животът в Каравелово, Богдан и Слатина  бавно и постепенно се нормализира, но на прага на зимата още изпитания чакат пострадалите тук. Някои се питат ще им стигнат ли средствата за ремонт на къщите, а други се готвят да зимуват във фургони.

Екипът нa "Познати и непознати" посети и трите села и срещна различни хора. Първото село в което се спря беше Каравелово. То е скътано в северните склонове на Средна гора. Голямо и хубаво село е било. И пак ще стане някой ден, вярва екипът ни, защото видя как се трудят хората, за да нормализират живота си. Днес улиците са почистени така че по тях може да се минава и с автомобил; огромните камари пръст, пясък и стари дървета довлачени от пороя се извозват, но техниката не е достатъчна. Хората възстановяват къщите си и работа кипи навсякъде. Трудно се диша, обаче. Прахът от наносите е покрил всичко и реколтата дори в незасегнатите части на селото не става за нищо. Но хората не остават тези изпитания да ги сломят, а гледат напред. Посрещат журналистите с известно недоверие – заради глупостите изписани от жълтите медии. Така ни посрещнаха и нас в двора на кметството. Първоначалната им хладина и резервираност бързо се стопиха когато при нас слезе кметът на селото Славка Чолакова. Чуйте как потръгна срещата ни.

Двете ромски къщи се оказват най-близо до реката и са сред най-пострадалите.


От побелелия от прах покрив на първата къща при нас слезе млад мъж и набързо изтри праха от лицето си. После набързо поотупа доколкото можа побелялото си работно облекло и се представи.

Докато разговарях с Марин и се чудех на завидния му оптимизъм, че доброто непременно ще дойде, към нас се присъедини и съседът, на когото стихията е отнесла всичко от първия етаж на солидната му къща.

Заразителна е ведрата вяра на каравеловци, че всичко ще се оправи. А че дори и акордеон нов, макар и на старо купен, ще се намери. Същата вяра споделя и кметът Славка Червенкова. А вярата ѝ се крепи не само на вярата в доброто у хората – и местни, и доброволци, в но и в това, което вече е било.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00