Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедствията като изпитание на чувствата или село Калояновец днес

Славка Чолакова и Марин Димитров
Снимка: Цвета Николова

Отиде си и октомври от тази година. Вече гледаме към края ѝ, макар да остават още два месеца. И като че ли забравихме бедствието, сполетяло трите села около Карлово. Животът в Каравелово, Богдан и Слатина  бавно и постепенно се нормализира, но на прага на зимата още изпитания чакат пострадалите тук. Някои се питат ще им стигнат ли средствата за ремонт на къщите, а други се готвят да зимуват във фургони.

Екипът нa "Познати и непознати" посети и трите села и срещна различни хора. Първото село в което се спря беше Каравелово. То е скътано в северните склонове на Средна гора. Голямо и хубаво село е било. И пак ще стане някой ден, вярва екипът ни, защото видя как се трудят хората, за да нормализират живота си. Днес улиците са почистени така че по тях може да се минава и с автомобил; огромните камари пръст, пясък и стари дървета довлачени от пороя се извозват, но техниката не е достатъчна. Хората възстановяват къщите си и работа кипи навсякъде. Трудно се диша, обаче. Прахът от наносите е покрил всичко и реколтата дори в незасегнатите части на селото не става за нищо. Но хората не остават тези изпитания да ги сломят, а гледат напред. Посрещат журналистите с известно недоверие – заради глупостите изписани от жълтите медии. Така ни посрещнаха и нас в двора на кметството. Първоначалната им хладина и резервираност бързо се стопиха когато при нас слезе кметът на селото Славка Чолакова. Чуйте как потръгна срещата ни.

Двете ромски къщи се оказват най-близо до реката и са сред най-пострадалите.


От побелелия от прах покрив на първата къща при нас слезе млад мъж и набързо изтри праха от лицето си. После набързо поотупа доколкото можа побелялото си работно облекло и се представи.

Докато разговарях с Марин и се чудех на завидния му оптимизъм, че доброто непременно ще дойде, към нас се присъедини и съседът, на когото стихията е отнесла всичко от първия етаж на солидната му къща.

Заразителна е ведрата вяра на каравеловци, че всичко ще се оправи. А че дори и акордеон нов, макар и на старо купен, ще се намери. Същата вяра споделя и кметът Славка Червенкова. А вярата ѝ се крепи не само на вярата в доброто у хората – и местни, и доброволци, в но и в това, което вече е било.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54