Днес се очаква депутатите да решат дали да дадат разрешение за нови осем изтребителя F-16. Те трябва да се произнесат и дали да се върнат хартиените бюлетини.
Днес ще се проведе и редовният петъчен контрол. Започва обсъждането на внесения от Министерски съвет проект за инвестиционен разход, придобиване на нов тип бойни самолети. В сряда Комисията по отбрана одобри купуването на втората партида изтребители. От "Продължаваме промяната" поискаха да бъде записано, че плащанията ще спрат, ако има забавяне в изпълнението.
В дневния ред е включено и първото гласуване на трите проекта за промени в Изборния кодекс – този на БСП предвижда връщане на хартиената бюлетина. В законопроекта на “Възраждане“ се предлага съставът на ЦИК да отразява разпределението на мандатите след последните избори, въвеждане на видеонаблюдение във всички секции и задължително преброяване на талоните от машинното гласуване.
Изходният код на софтуера на всички формации, преминали 4% на последните избори. Парламентарният контрол започва с въпрос към вицепремиера по управлението на европейските средства Атанас Пеканов. Въпроси и питания има към още седем служебни министри.
“Има няколко разумни причини, които да обяснят включването в дневния ред на въпроса за бюлетините. Първата разумна причина е свързана с опита да се формира правителство и опитът да се конституира един работещ парламент.
Хартиената бюлетина е една от възможните теми. Трябва да се подчертае, че формирането на мнозинство по тази тема не е сигурно. В предишния парламент всички си мислеха, че това ще мине, но то не мина. В миналия парламент Комисията също беше показала, че ще мине, но не мина за един глас, не мина в пленарна зала. Тепърва ще видим каква е позицията не толкова на членовете на Комисиите в парламента, а каква е позицията на всички депутати. Много е рано да се говори за каквито и да било коалиции. Прави се стъпка към тестване на възможни мнозинства“, казва в “Нашият ден“ проф. Румяна Коларова, политолог и преподавател, и допълва:
“Има и втора разумна причина. Друг въпрос е дали се бърза, или не се бърза за избори, защото има депутати, които директно ще ви кажат, не, ние имаме за цел цял мандат или колкото може по-голям мандат, обаче по указанията на Венецианската комисия темата за промяната в изборното законодателство трябва да бъде разгледана колкото може по-далеч от датата на изборите. Затова е естествено един парламент да започне с тази тема, ако това е тема, която подлежи на обсъждане и по-голямата част от парламентарно представените партии искат тя да бъде разгледана“, посочва още тя и подчертава:
“Тук аргументите, че се бърза за избори, не са логически безспорно доказани. Това може да се разглежда и просто, защото политиците бързат за избори. Да се надяваме, че сега дебатът ще бъде не както беше преди година и ще има разумни аргументи. Да се надяваме, че ще има и позиции, които ще бъдат променени в процеса на дебат за това как трябва да бъде организиран изборният процес. Целта на парламентарните обсъждания е хората в някаква степен да заемат добре информирани позиции. Искам все пак да кажа, че когато се коментира хартиена бюлетина, трябва да се имат предвид и предпочитанията на избирателите“, посочва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg