Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интернет и демокрацията

Снимка: Rawpixel

"Гласът на времето" този път се фокусира върху думата "интернет" в контекста на демократичния процес. Пречи или помага? Станахме ли по-свободни, по-знаещи и по-можещи с наличието на интернет? Ще има ли интернет книжка, както има шофьорска книжка? Как ни променят социалните мрежи и дигиталното общуване? Дали сме медийно грамотни, за да ползваме интернет така, че животът ни да бъде по-добър? Защо социалните мрежи са мъртви в тази си форма?

Това са някои от посоките в това издание на предаването.

"Интернет създаде у хората усещане за свобода, което подсилва усещането за демокрация. Обаче в последните годините с драматичното нахлуване на социалните мрежи и неготовността на хората медийно да ги възприемат достатъчно адекватно – на моменти започва да бъде пречка"– това казва Жюстин Томс, преподавателка, експерт по комуникация в IT сектора.

За IT специалистът Иван Ванков-Гатака Интернет е просто инструмент и може да бъде използван както градивно, така и деградивно. "Интернет ускори нормалния живот и засили дефицитите ни. Позволи на повече хора да подхранват своите делюзии. Интернет е полезен, когато се използва по правилния начин и хората знаят в какво се забъркват - казва той.

Според основателя на университета SoftUni Светлин Наков интернет позволява трансформация на медийния свят – "Навремето медиите бяха нещо скъпо, което се движеше от подготвени и образовани журналисти. А сега всеки може да е медия. Това е от една страна – свободата, но от друга – фалшиви новини, неверни и необосновани твърдения, липса на журналистическия принцип. Интернет е инструмент, в който днес се търси как да бъде доставена качествената информация".

Чуйте интересната дискусия в аудио файла!


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09