Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бедствия аварии и кризи – кой се чувства най-неподготвен у нас?

Снимка: БГНЕС

“Информирани и подготвени при бедствия аварии и кризи“ е проект на БЧК, който насочва усилия към най-уязвимите групи на обществото.

Какви са резултатите от това проучване и нагласите в обществото ни спрямо екстремните ситуации?

“Провеждайки проекта, преценихме, че най-важното е да насочим нашите усилия по информираност на населението и по реакция при бедствия, аварии и кризи именно към най-уязвимите групи. Това за нас бяха учениците, живеещи в София, и възрастните хора, които биха пострадали най-много при евентуални природни бедствия“, казва в ефира на “Нашият ден“ Невелина Стойнева.

Занемарена ли е културата ни по отношение на гражданската защита?

“Резултатите от проучването бяха изненада и за нас. Нагласата ни преди стартирането на това проучване беше, че хората на средна възраст са тези, които имат опит и с които са провеждани системни действия по популяризиране на мерките за реакция по време на бедствия, аварии и кризи. След проучването нещата се оказаха малко по-различни.

В някаква степен резултатът идва от това, че с възрастта човек осмисля необходимостта да има не само необходимата информация за реакция по време на бедствие, но и необходимостта от практика.

При учениците нещата стоят по такъв начин, че информацията, която те асимилират, считат, че е напълно достатъчна за реакция. Тук са ролята и смисълът на проекта, който направихме. Трябва да бъдат насочени усилията на всички структури, които реагират по време на бедствие и които изпълняват този тип превантивни мерки. Насочване на усилията не само по информиране, но и по системно осъществяване на поредица от практически занятия, симулации и тренировки“, посочва още тя.


Реализация на проекта…

“Успяхме успешно да реализираме евакуации в шест столични училища. Това беше една практика, за която не мога да кажа, че е била занемарена във времето, но е оставена на малко по-заден план. Това трябва да бъде система и този тип взаимодействие между различните структури, реагиращи по време на бедствия, трябва да бъде регулярна“, казва също Стойнева.

Резултати…

“Относно работещото население, резултатът, който получихме, беше изненадващ, но и обясним. В плана за действие и реакция при бедствия ангажимента по подготовката на работещото население е насочен основно към работодателите. Затова се получава тази притеснителна тенденция в отговорите, че те се чувстват неподготвени. Ние таргетирахме много малка група работещи, тъй като не ги бяхме включили като уязвима група, но се оказва, че това е група, към която трябва да бъдат насочени тези усилия“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23

Групата Laibach отново идва в България

Групата  Laibach  идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на  "Пиротска" 5 , съобщават организаторите от  DS Music , цитирани от БТА. Събитието е част от турнето  Opus Day Revisited Tour . "След  страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към..

публикувано на 20.08.24 в 11:17

Избрано: Какво прави едно училище елитно?

През август предаването "Нашият ден" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях е интервюто с Александър Чакмаков, директор на Първа английска езикова гимназия. В разговора се обсъжда понятието "елитно образование" в контекста на съвременния технологичен свят , в който децата от най-ранна..

публикувано на 20.08.24 в 09:56

Аптеките на миналото: Пътешествие из историята на Пловдив

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. В рубриката "Разговорът" ви предложихме да слушате отново разказа за старите аптеки на Пловдив, прозвучал в ефира на предаването миналия септември. Интересният материал с госпожа Татяна Йорданова от Архитектурно-исторически резерват..

публикувано на 19.08.24 в 13:29

Габрово отбелязва 147 години от Шипченската епопея с богата програма

В Габрово започват честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Събитията са под патронажа на президента на Република България и се организират от областната администрация – Габрово, със съдействието на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" Програмата включва разнообразни събития,..

обновено на 19.08.24 в 13:03