Прилепите често биват оприличавани на мишки, но всъщност те са отделен разред в клас бозайници. В света има над 1000 вида прилепи, което е близо една четвърт от всички бозайници. Прилепите притежават уникалната способност да летят и да се ориентират дори при пълен мрак, което им дава възможност да се адаптират към живот в кухини и пещери. Ориентират се в тъмното благодарение на ехолокация – издавайки звуци, недоловими за човека, с много висока честота, които се отразяват от предметите и когато отново достигнат до чувствителните уши на прилепите, създават една 3D картина на заобикалящата ги среда.
Прилепите виждат добре дори през деня, но поради липсата на врагове и повече храна са активни нощно време. Всички прилепи, срещащи се в България, са насекомоядни и изключително полезни, тъй като за една вечер изяждат огромно количество насекоми, които иначе биха нанесли щети на селскостопанските култури.
Прилепите са единствените активно летящи бозайници, много чувствителни към заобикалящата ги среда, определени като биоиндикатор, които отглеждат само по едно малко на година, и когато изпаднат в хибернация (зимен сън), са много уязвими.
Защо е важно да опазваме и да живеем в добросъседство с този не толкова добре познат и предизвикващ страх у повечето хора бозайник, какъвто е прилепът, и защо лошата им слава е само мит, разказва повече Емануела Радева, представител на НПО, занимаваща се с опазването на околната среда в България.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Уикипедия и личен архив
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg