Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прилепът – защо е важно да опазваме този крилат бозайник?

Прилепите често биват оприличавани на мишки, но всъщност те са отделен разред в клас бозайници. В света има над 1000 вида прилепи, което е близо една четвърт от всички бозайници. Прилепите притежават уникалната способност да летят и да се ориентират дори при пълен мрак, което им дава възможност да се адаптират към живот в кухини и пещери. Ориентират се в тъмното благодарение на ехолокация – издавайки звуци, недоловими за човека, с много висока честота, които се отразяват от предметите и когато отново достигнат до чувствителните уши на прилепите, създават една 3D картина на заобикалящата ги среда.

Прилепите виждат добре дори през деня, но поради липсата на врагове и повече храна са активни нощно време. Всички прилепи, срещащи се в България, са насекомоядни и изключително полезни, тъй като за една вечер изяждат огромно количество насекоми, които иначе биха нанесли щети на селскостопанските култури. 

Емануела Радева

Прилепите са единствените активно летящи бозайници, много чувствителни към заобикалящата ги среда, определени като биоиндикатор, които отглеждат само по едно малко на година, и когато изпаднат в хибернация (зимен сън), са много уязвими.

Защо е важно да опазваме и да живеем в добросъседство с този не толкова добре познат и предизвикващ страх у повечето хора бозайник, какъвто е прилепът, и защо лошата им слава е само мит, разказва повече Емануела Радева, представител на НПО, занимаваща се с опазването на околната среда в България.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Уикипедия и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54