Под това заглавие обединихме темите, включени в поредния брой "За здравето": гастроентерология, редки болести, алергии и кожа. Гости с анализи и коментар по различните медицински аспекти бяха д-р Иван Лютаков, проф. Божидар Ивков и доц. Жана Казанджиева.
В разговора с д-р Иван Лютаков – гастроентеролог от болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", акцентирахме върху значимите стомашни, чернодробни и панкреатични болести, говорихме за различните методи за диагностика и лечение и по една деликатна тема: как сами по време на празници си причиняваме стомашно-чревни проблеми, алергии, дори болка.
В минутите на редактора Кирил Чобанов продължи тематичната нишка в разговор с доц. Жана Казанджиева: обриви по кожата, уртикария, дерматити и алергични реакции. Естествен акцент доц. Казанджиева – дерматолог в Александровска болница, постави върху постковидните промени по кожата. Най-ярко сред тях бе откроен и коментиран косопадът. Доц. Казанджиева разказа за своето участие в научната конференция по дерматология в Трявна, откъдето се включи, и даде подробна информация за болниците и клиниките, в които се провеждат кампанията и безплатните прегледи за алергичен дерматит.
Болестта на Бехтерев, както и неврологичните възли на Тарлов, причисляваме към т.нар. редки болести. Те обаче са толкова многобройни, че има смисъл да говорим за тях по-често и да помагаме на пациентите, които страдат най-вече чрез болката. Това направихме и ние, екип "За здравето", с помощта на проф. Божидар Ивков. В този смислен диалог имаше прагматизъм, породен от страдащия човек, но не успяхме докрай да притъпим болката, която основно съпътства тази патология.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg