Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консилиум за здраве

Доц. Жана Казанджиева
Снимка: Гергана Хрисчева

Под това заглавие обединихме темите, включени в поредния брой "За здравето": гастроентерология, редки болести, алергии и кожа. Гости с анализи и коментар по различните медицински аспекти бяха д-р Иван Лютаков, проф. Божидар Ивков и доц. Жана Казанджиева.

д-р Иван ЛютаковВ разговора с д-р Иван Лютаков – гастроентеролог от болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", акцентирахме върху значимите стомашни, чернодробни и панкреатични болести, говорихме за различните методи за диагностика и лечение и по една деликатна тема: как сами по време на празници си причиняваме стомашно-чревни проблеми, алергии, дори болка.


В минутите на редактора Кирил Чобанов продължи тематичната нишка в разговор с доц. Жана Казанджиева: обриви по кожата, уртикария, дерматити и алергични реакции. Естествен акцент доц. Казанджиева – дерматолог в Александровска болница, постави върху постковидните промени по кожата. Най-ярко сред тях бе откроен и коментиран косопадът. Доц. Казанджиева разказа за своето участие в научната конференция по дерматология в Трявна, откъдето се включи, и даде подробна информация за болниците и клиниките, в които се провеждат кампанията и безплатните прегледи за алергичен дерматит.


Болестта на Бехтерев, както и неврологичните възли на Тарлов, причисляваме към т.нар. редки болести. Те обаче са толкова многобройни, че има смисъл да говорим за тях по-често и да помагаме на пациентите, които страдат най-вече чрез болката. Това направихме и ние, екип "За здравето", с помощта на проф. Божидар Ивков. В този смислен диалог имаше прагматизъм, породен от страдащия човек, но не успяхме докрай да притъпим болката, която основно съпътства тази патология.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10