Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божията трапеза

Снимка: sofia-seminaria

Цялата старозаветна история е подготовка за Царството Божие, т.е. за Изкуплението и спасителни му за човешкия род плодове. Голяма е вечерята, за която става дума в днешното евангелско четиво, защото неизчерпаеми са благата, които тя предлага.

Първите поканени са еврейският народ и неговите духовни водачи, за което основание им дава полученият на планината Синай Божи закон.

В книгата на пророк Исая намираме предсказание за нея: "и Господ ще сложи върху тая планина за всички народи трапеза...". Еврейските първенци отказват поканата, предпочитащи земните наслади пред небесното блаженство. Тогава Домакинът приканва странници от друмища и кърища, но на трапезата има още място за гости. Слугите прибират всички бедни и ощетени, които да напълнят къщата на Стопанина.

Христос завършва притчата с думите: "Никой от поканените няма да вкуси от вечерята Ми, понеже мнозина са звани, а малцина призвани."

Божията трапеза ни очаква, но за жалост и ние подобно на евангелските поканени отклоняваме поканата под най-различни предлози в осъвременена форма. Не бива да забравяме, че привързаността ни единствено към земните наслади ще ни превърне в онези звани, но не избрани християни, носещи това име, но оковали с веригите на зло и грехове душите си.

Ще се опитаме да разчетем Христовите думи: Мнозина са звани, а малцина – избрани. Ще говорим за това какво представлява Божията трапеза и достойни ли сме за нея? Ще го сторим заедно със ставрофорен иконом Николай Георгиев, председател на митрополитския храм "Св. Неделя".



Християнска поезия
Стихотворението "С възторжени слова аз се опитвам…" от Стоян Михайловски в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47