Възкачил се на трона 9-годишен и царувал едва десетина годни, днес Тутанкамон е една от суперзвездите на Египет. Той е бил сред по-малко известните фараони на своето време, но отварянето на гробницата му – единствената непокътната, неотваряна и неограбвана през вековете – го поставя в центъра на вниманието.
Благодарение на съвременните научни методи, с които разполага археологията, днес знаем, че владетелят е бил висок около 167 см, което е било над средното. Страдал е от хронична версия на маларията, която е засегнала костите му, имал е заболяване на Колер, което засяга предимно стъпалата и е куцал, имал е некроза, вследствие на счупване, установено е, че черепът му е бил издължен, имал е и уголемени гърди – гиникомастия, а също обратна захапка. Вероятно е страдал и от пристъпи на епилепсия.
Не многобройните болести обаче са сложили край на живота му. Противно на очакванията за човек, страдащ от толкова много и мъчителни заболявания, свързани с традициите египетските владетели да се женят помежду си, фараонът е бил физически активен. Воювал е и е ходел на лов. Загинал е при инцидент с колесница, която го е ударила в гърдите. Смъртта му е била неочаквана и пищното му погребение всъщност се е състояло в недовършена гробница, предназначена за друг. Редица доказателства сочат прибързани приготовления за отвъдното.
В подкрепа на версията за злополука е и това, че сърцето му не е открито сред балсамираните вътрешности, вероятно защото е било силно увредено.
Естествено, всички ние искаме да знаем как е изглеждал, но това ще си остане тайна. Мумията му се е самозапалила и е изгоряла. Вероятно от летливите масла, използвани за балсамирането.
Около отварянето на гробницата на детето фараон също витаят какви ли не тайнствени истории, но и действителността предлага любопитни сюжети, свързани с личността на Хауърд Картър, човекът, който прониква пръв в неотваряната дотогава гробница.
Подозренията са, че се е възползвал от "правото на първия"и си е присвоил ценни артефакти. Разбира се, Картър не е единствен, доказателство за това са богатите сбирки египетско изкуство из големите европейски музеи.
Скорошните разкопки в пустинята Сахара обаче дават изключителни резултати. През 2023 година се очаква откриването на нов музей в Кайро, където ще бъдат изложени последните артефакти.
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg