Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тутанкамон: Човекът зад маската

100 години след откриването на гробницата на момчето фараон загадките не спират

9
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възкачил се на трона 9-годишен и царувал едва десетина годни, днес Тутанкамон е една от суперзвездите на Египет. Той е бил сред по-малко известните фараони на своето време, но отварянето на гробницата му – единствената непокътната, неотваряна и неограбвана през вековете – го поставя в центъра на вниманието.

Благодарение на съвременните научни методи, с които разполага археологията, днес знаем, че владетелят е бил висок около 167 см, което е било над средното. Страдал е от хронична версия на маларията, която е засегнала костите му, имал е заболяване на Колер, което засяга предимно стъпалата и е куцал, имал е некроза, вследствие на счупване, установено е, че черепът му е бил издължен, имал е и уголемени гърди – гиникомастия, а също обратна захапка. Вероятно е страдал и от пристъпи на епилепсия.


Не многобройните болести обаче са сложили край на живота му. Противно на очакванията за човек, страдащ от толкова много и мъчителни заболявания, свързани с традициите египетските владетели да се женят помежду си, фараонът е бил физически активен. Воювал е и е ходел на лов. Загинал е при инцидент с колесница, която го е ударила в гърдите. Смъртта му е била неочаквана и пищното му погребение всъщност се е състояло в недовършена гробница, предназначена за друг. Редица доказателства сочат прибързани приготовления за отвъдното.


В подкрепа на версията за злополука е и това, че сърцето му не е открито сред балсамираните вътрешности, вероятно защото е било силно увредено.

Естествено, всички ние искаме да знаем как е изглеждал, но това ще си остане тайна. Мумията му се е самозапалила и е изгоряла. Вероятно от летливите масла, използвани за балсамирането.


Около отварянето на гробницата на детето фараон също витаят какви ли не тайнствени истории, но и действителността предлага любопитни сюжети, свързани с личността на Хауърд Картър, човекът, който прониква пръв в неотваряната дотогава гробница.
Подозренията са, че се е възползвал от "правото на първия"и си е присвоил ценни артефакти. Разбира се, Картър не е единствен, доказателство за това са богатите сбирки египетско изкуство из големите европейски музеи.

Скорошните разкопки в пустинята Сахара обаче дават изключителни резултати. През 2023 година се очаква откриването на нов музей в Кайро, където ще бъдат изложени последните артефакти.

Снимки: ЕПА / БГНЕС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55