Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Ирина Ефтимова

Казусът "Гъбата" – критична точка в законодателството за опазване на културното наследство

Спешно 150 сгради и 7 чешми във Варна да бъдат декларирани като недвижими културни ценности

Баня Гъбата
Снимка: БГНЕС

Казусът "Гъбата" и какви са възможностите и пречките пред запазването на обекта като част от градския архитектурен облик – в "Нашият ден“ коментира арх. Ирина Ефтимова, експерт по недвижимо културно наследство. Проблемът е труден за решаване, особено при стартирала инвестиционна инициатива. Проект предвижда да бъде построен нов хотел на мястото на емблематичната баня. Във Варна бяха организираха няколко протеста около вече заградената от инвеститора сграда в знак на протест срещу строежа.

"Тази сграда има висока културна стойност. Тя е един уникален обект, който има не само архитектурна, а и градоустройствена стойност. Има изключителна научна, историческа и социална ценност и има потенциал да получи статут на недвижимо културно наследство. Тя е свидетелство за развитие на балнеологията във Варна от началото до средата на XX век. За съжаление от това днес почти нищо не е останало“, посочва арх. Ирина Ефтимова.

Този обект се намира в определени градоустройствени, административни и икономически обстоятелства, които са факт и ние няма как да ги избегнем, твърди архитект Ефтимова.

Тя споделя, че сградата никога не е била недвижима културна ценност. Никога не е била предлагана за деклариране, която означава, че не е правена научна оценка до момента. Тя се намира в непосредствена близост до археологическия резерват "Одесос“, който в централната част на Варна и е част от неговата охранителна зона.

"Има много сериозна липса на адекватни административни мерки от страна на опазващите институции – Министерство на културата и Института за недвижимо културно наследство“, посочва арх. Ирина Ефтимова.

80% от сградите в страната, които имат юридически статут на недвижима културна ценност, все още са с предварителен статут.

"Липсват единни правила, по които ние да се намесваме в историческата среда“, допълва архитект Ефтимова.

Според нея казусът "Гъбата“ би могъл да има положително развитие и да бъде запазена сградата единствено и само ако Общината вложи всички сили и усилия и изяви сериозно желание да откупи имота, защото инвестиционната инициатива е в ход.

150 сгради и 7 чешми във Варна трябва да бъдат декларирани като недвижими културни ценности.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26