Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конете във военната история на света

Снимка: стопкадър YouTube

Конят и конниците са средството, позволили големи завоевания по време на военните конфликти през човешката история. От колесниците през конниците на Рим и Чингиз хан, от тежковъоръжените средновековни рицари до летящите хусари или конните воини на Конквистата, армиите са разчитали на това животно за поразяване на врага. 

Българската армия също пази в бойната си памет славните победи на нашата конница по време на войните от началото на ХХ век.

В разговор с историка и популяризатора на българската история Стоян Тачев, автор на забележителни книги за нашите войни и победи, с историка от БАН и преподавател по история в НГДЕК д-р Александър Стоянов, с Дьорд Арато, бивш директор на Унгарския културен институт в България, разговаряме за конете във военното дело у нас и по света.

Стоян Тачев, написал книгата "Непобедимата конница", разказва за подвизите на нашите конни полкове по време на войните, за истинския Бял ескадрон, увековечен и в разказа на Йордан Йовков, за видни наши военачалници от близкото минало.

Александър Стоянов прави времева дисекция на развитието на тактиката и въоръжението през вековете в различни страни и народи по отношение на използването на коне. Той се спира по-основателно на конницата на Чингиз хан, изтъквайки високата ѝ организираност, и разказва също така в какво се състояла действителната подготовка на тежко въоръжения средновековен рицар.

Дьорд Арато споделя своите познания за маджарската конна военна култура, изтъква ролята на Унгария за възникването на хусарството. Събеседниците се съгласяват с факта, че конете са извънредно важни за военната история на света, и че тяхната значимост като военен фактор се стопява едва след Първата световна война с развитието на бойните машини и други тежки стрелкови оръжия.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40