Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Защо има порочни практики и липсват медикаменти в аптечната мрежа?

Снимка: Rawpixel

Защото ставаме свидетели на липса на медикаменти в аптечната мрежа? Защото се наблюдава липса на лекарства, които са "интересни" за паралелен експорт? Отговорите на тези въпроси дава в „Нашият ден“ Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

"Отговорът е еднозначен, заради алчност. Някой неща, които могат да се направят в България, за да имат пациентите в България по-добър достъп не се случват, за да могат едни хора да печелят повече", посочва Димитър Маринов.

Според него в момента са нарушени веригите на доставки, може да има логистични проблеми. Важно е държавата и институциите да направят така, че пациентът, ако няма конкретен препарат на конкретна фирма да бъде заменен с друг. Има невероятен отпор на генеричната замяна.

"В момента забранени за експорт са лекарствени продукти, чиято наличност в страната е под 65% от средно месечното потребление през последните шест месеца. Когато един лекарствен продукт е липсвал през последните шест месеца, то съответно неговото потребление клони към нула", казва Димитър Маринов.

За съжаление в България няма задължителна електронна рецепта. Хартиената рецепта не дава възможност за планиране и контрол.

"Министерства на здравеопазването и здравоосигурителната каса имат достъп до Националната здравноинформационна система в която са електронните рецепти. Те могат да ви кажат, колко предписания има по НЗОК. Но, никой не може да ви каже на свободна продажба или т.н бели рецепти, която не се заплащат от НЗОК са на хартия. На тях няма никакъв регистър и на практика, никой не може да каже, колко трябва от някое лекарство в България“, твърди Димитър Маринов.

Той допълва, че е необходимо е въвеждането на задължителна електронна рецепта поне в 90% от случаите.  Допустими са 10% да продължават да бъдат на хартия, както в останалия свят.

Дигиталното здравеопазване  в аптеките 

Благодарение на Covid-19 се направиха огромни стъпки. През януари 2023 г. ще стартира издаването на електронни протоколи, които многократно ще облекчат живота на пациентите. Има доста подобрения по отношение на контрола. Грешните предписания са сведени до минимум. Очаква се през следващата години да влязат жълтите и зелените рецепти.

"Аптечната карта е нещо, което в закона за лекарствените продукти в хуманната медицина бе въведено през 2019 г. През тази години МЗ задвижи този процес, събраха се областните комисии и в момента се обобщава информацията. Но, това е само един консултативен инструмент, за министъра на здравеопазването, който ще даде информация, къде има аптеки и дали има нужда от тях", твърди Димитър Маринов.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51