Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вилма Карталска: За вдъхновението и киното без рамки

"Режисьорската професия е мъжка. В световен мащаб само 25 % са жените режисьори. В България са много по-малко. И ако се замислите за сериалите, които доста се засилиха в последно време няма жени режисьори. Жената привнася друг тип емоционалност, когато работи филми. Женските истории за силни жени, които се справят въпреки всичко много ме палят и ми е хубаво да ги разказвам", споделя пред Александър Райчев в "Нашия ден" Вилма Карталска.

И допълва, че живеем в много динамично време и енергията е много забързана. И ако се правят твърде бавни филми, това не импонира на съвременния зрител. За нея е много важно е във филмите да има динамика, да имаш какво да разкажеш, за да се види колко се може повече.

"Филмът "Моят цигански път" има вече 49 награди, а наградите за лентата "Анжела" до този момент са 29, което за българско кино не е никак малко. Наградите сами по себе си не са нещо, което да ми носи удовлетворение. По-скоро се радвам, че историите на тези две жени стигнаха до толкова много хора по света", посочва тя.
Филмът „Моят цигански път“
Филмът "Анжела" разказва историята на жена, която от детска церебрална парализа от раждането си, но тежката диагноза не сломява духа ѝ и неусетно я превръща в писател, актриса и танцьорка. Тя участва в различни инициативи за правата на хората в неравностойно положение и вдъхновява всекиго, докоснал се до живота ѝ. Филмът е своеобразен микс от документалистика с анимация. Нещо, което за България все още е голяма рядкост, но в чужбина се търси изключително много.

Последният проект на Вилма Карталска е късометражната драма "Тук съм", която разказва са срещата със смъртта. Сюжетът е вдъхновен от личния сблъсък със загубата на близък човек, а именно бабата на талантливата режисьорка.  

С болка споделя, че поради финансови затруднения все още не е завършен филмът за нашите нови златни момичета и тяхното участие в Олимпиадата. 

"По-голямата част от материала е заснет и остава още малко, за да се довърши, защото е много смислена филмова лента. Отдавна у нас не е правен такъв сериозен спортен филм", пояснява Карталска.

Мечтата на режисьорката е да прави игрално пълнометражно кино и се надява да може да пристъпи нататък. Това е следващата логична стъпка в кариерата на един филмов режисьор.

"Темата я има, тя е за две деца – българче и ромче, които се намират в едно мазе. След като и двамата са избягали по различни причини от дома си", посочва Вилма Карталска.

Дублажът

Вилма Карталска се занимава се активно с озвучаване на филми и сериали от 2005 г. Дълги години гласът й е разпознавам от децата, защото тя озвучава Ариана Гранде.

"Много ми се иска, телевизиите да купуват материал от различни страни. Да не се набляга само на турско и американско. Чехите, унгарците, поляците правят страхотни сериали, но у нас те някак не достигат", твърди тя.

Посланието

"Да бъдем здрави. Видя се, че това е нещо неотменно, за което трябва да се грижим неотменно. Иска ми се през следващата година хората да бъдат по-щастливи", казва Вилма Карталска.

По публикацията работи: Наталия Маева
ВИЖТЕ ОЩЕ

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42
Никола Тулечки

Трябва да се внимава по какъв начин навлиза изкуственият интелект в редакциите

За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..

публикувано на 19.05.25 в 09:32