Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Камбуров: Може да се говори за възвръщане на жанрове в сферата на героичното

Войната в Украйна: Става дума не за силна, а за слаба страна, която се държи като терорист

| обновено на 29.12.22 в 10:22
Димитър Камбуров
Снимка: личен архив

Кои са епизодите, които изникват пред литературния анализатор Димитър Камбуров и дали те са част от общия ни живот?

“Почти всичко лично беше малко или повече изтрито през изминалата година от това, което ни се случи в края на февруари. Наскоро си мислех за това  какво е било в Русия преди началото на войната, нямам спомен. Все едно е някаква сива зона“, казва в ефира на “Нашият ден“ Димитър Камбуров:

Индивидуалността на всеки един би трябвало да е на първо място. Би трябвало да имаме съзнание за собствената си различност и уникалност, но има моменти, в които тази лична уникалност се оказва в сянката на големите исторически събития. Тя престава да бъде чак дотам специфична и уникална. Мисленето и ходовете на живота ни се оказват много по-програмирани от събития, които са извън нас“.

“Едно от нещата, които направих в личен план, е да се опитам да съхраня някакви приятелски топлоти и те да останат независимо от категорични несъгласия и съпротиви, когато става дума за избора на страна и позиция“, посочва още той.

Събитията в Украйна…

“Не съм имал колебания дали съм на страната на доброто. Опитвам се да видя картината като по-сложна, отколкото бива представена от всички страни, включително и от тази, с която се идентифицирам. Трябва да гледаме на случващото се през призмата на тероризма. Тази война има именно терористични характеристики. Става дума не за силна, а за слаба страна, която се държи като терорист. Даже изборът на жертва е свой“, посочва още той в интервю за БНР.

Жанрът…

“Жанрът отдавна е размит. Отдавна сме в някакви пост и постмодерни времена, при които жанровата чистота е сякаш размита. Може да се каже, че по-висока степен на определеност на света ни се случи. В този смисъл може да се говори за възвръщане на жанрове, които са в сферата на героичното. Това е нещо ново. Бяхме свикнали да бъдем иронични и високомерни и донякъде презрително низвергващи подобен тип характеристики на времето, в което живеем. Бяхме в голяма степен циници. В момента тези цинични рефлекси, не само, че не са на мода, но те все повече започват да стават проблематични от гледна точка на позицията, от която се предприемат“, казва още той в интервю на Люба Константинова за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44