Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Очакванията за перфектен живот засилват чувството ни за тревожност

| обновено на 04.01.23 в 09:17
Снимка: Pixabay

Здравословно ли е да търсим промяната на всяка цена в името на една по-добра година?

“Бавното навлизане в работната седмица е първият ключ за намаляване на тревожността. Това, което наблюдаваме в социалните мрежи е една перфектна представа за това как трябва да се случват нещата. Това също може да доведе до тревожност, защото очакваме нещата да бъдат перфектни, а годината да бъде много по-различна“, казва в ефира на “Нашият ден“ Маргарита Бакрачева, преподавател и психолог.

Според нея колкото повече нещата бъдат конкретизирани като намерения, а не очаквания, толкова повече можем да се приближим до нещо постижимо.

Очаквания и планиране

“Целите и планирането са много важни неща, въпросът е в баланса и дали оценяваме нещата, които сме успели да постигнем. Реалистичността е това, което може да ни помогне да запазим вътрешния си баланс“, посочва още тя.

И съветва да си поставим въпроса  – кои са нещата, които зависят от нас, защото усещането, че можем да контролираме някои неща от живота си е това, което ни връща към реалността.

Крайните позиции не могат да бъдат обективни

“Пасивната позиция – каквото и да правя нещата няма да се променят или пък свръхусещането  - животът ми изцяло зависи от мен, са нереалистични“, казва още психоложката в интервю за БНР.

Медиите…

“В социалните мрежи акцентът е главно върху негативите.  Това за съжаление рефлектира върху усещането за лична ефективност.

Колкото повече свикнем да забелязваме и ограниченията, и възможностите, толкова повече живеем в настоящия момент и може да планираме и да постигаме нещата, които искаме. Дългосрочният план също е много важен – какво искам след пет и след десет години“, казва още тя в интервю на Мартина Кръстева за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17

Баба Хаджийка дава името на русенското село Бабово

Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..

публикувано на 25.02.25 в 10:12