Да събаряш смело стените, които ти пречат по пътя напред. Да разпалваш искрата на живота чрез театър и да търсиш най-хубавото от всеки ден. На това се е отдала глухата актриса и режисьор – Росица Караджова. В тандем с преводача от жестов език – Силвана Павлова – тя ни разкрива има ли разлика между глухите и чуващите хора.
“Единствената разлика е, че чуващите хора лесно разговарят чрез звук, знаем, че светът е чуващ и звуков, а пък ни сме малцинство и разчитаме на жестовия език за комуникация, защото той е визуален. А малките деца, независимо дали са чуващи или глухи, много по-лесно възприемат визуалното и жестовия език“, казва Караджова в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
Вътрешният глух свят – това е култура, това е изкуство, жестовият език е универсален, може да се ползва за комуникация без абсолютно никакви стени и прегради. Важен е и в изкуството, защото глухите хора дават от сърце и душа всички свои въжделения“, посочва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Спектакълът “Отвъд стената “е Вълнуващо театрално приключение, в което глухи и чуващи деца могат да се впуснат и изживеят заедно една емоция.
Юлия Коларова и Росица Караджова си служат с изразните средства на жестовия, говоримия и визуалния език на кукления театър, за да пресъздадат моменти от живота на две различни едно от друго същества, всяко потънало в своя изолиран малък свят, които прерастват в серия забавни епизоди в анимационен стил.
Снимки: Уикипедия
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg