Да събаряш смело стените, които ти пречат по пътя напред. Да разпалваш искрата на живота чрез театър и да търсиш най-хубавото от всеки ден. На това се е отдала глухата актриса и режисьор – Росица Караджова. В тандем с преводача от жестов език – Силвана Павлова – тя ни разкрива има ли разлика между глухите и чуващите хора.
“Единствената разлика е, че чуващите хора лесно разговарят чрез звук, знаем, че светът е чуващ и звуков, а пък ни сме малцинство и разчитаме на жестовия език за комуникация, защото той е визуален. А малките деца, независимо дали са чуващи или глухи, много по-лесно възприемат визуалното и жестовия език“, казва Караджова в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
Вътрешният глух свят – това е култура, това е изкуство, жестовият език е универсален, може да се ползва за комуникация без абсолютно никакви стени и прегради. Важен е и в изкуството, защото глухите хора дават от сърце и душа всички свои въжделения“, посочва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Спектакълът “Отвъд стената “е Вълнуващо театрално приключение, в което глухи и чуващи деца могат да се впуснат и изживеят заедно една емоция.
Юлия Коларова и Росица Караджова си служат с изразните средства на жестовия, говоримия и визуалния език на кукления театър, за да пресъздадат моменти от живота на две различни едно от друго същества, всяко потънало в своя изолиран малък свят, които прерастват в серия забавни епизоди в анимационен стил.
Снимки: Уикипедия
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg