Идеята за изложбата "PRINCESS CASINO“ започва от интереса на Алина Папазова към древните цивилизации и народи, които до голяма степен са основали културата си около култа към смъртта.
В проучванията си Алина се съсредоточава върху погребалните обичаи на етруските, като ги противопоставя с начина, по който смъртта се възприема в голяма част от съвременния свят.
Етруските, например, вярвали в задгробния живот и в това, че гробницата е домът на мъртвеца – затова и с него са били погребвани вещите, които биха му помогнали в живота след смъртта. В погребалните си ритуали те наблягали на отразяването на жизнерадостни сцени (празненства, танци, музика и подобни), а мъжът и жената били изобразявани равностойно.
Интерпретирайки темата за смъртта и нейното възприятие в миналото, сегашното и бъдещето и свързвайки я с въпросите си за технологичния напредък на човечеството и неговите последици, Алина Папазова създава “walk-in” творба, отвеждаща ни в непознато пространство, съществуващо на границата между реалното и виртуалното.
Какво изобщо би било да си човек в бъдещето? Какво е въздействието на технологиите върху човешката раса и как напредъкът е повлиял на отношенията ни със самите нас и със света? Можем ли да мислим за човешка еволюция не-белязана от дигиталното развитие? Ще се превърне ли реалността ни във виртуална фантазия? Каква ще е представата ни за смъртта?
Куратор на изложбата, която продължава до 10 февруари в галерия Depoo, е Николай Петров, познат като GLOW.
Чуйте художничката Алина Папазова!
Снимки – галерия Depoo и личен архив
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg