Мнозина поне веднъж дневно попадат на преведен от машинно преведен текст в интернет. Съвсем скоро обаче, ще попадаме на статии, текстове, есета и поеми, писани от изкуствен интелект и дори няма да подозираме, че авторът им не е човек.
Chat GPT – приложението на Open AI на "Майкрософт" събра 100 милиона последователи в първите два месеца от старта си. Chat GPT може да разговаря, да води записки, да отговаря на въпроси и да пише.
Наскоро пък "Гугъл" пък изгуби 100 милиарда долара от пазарната си капитализация в опит да настигне конкурента Open AI в лансирането на сходен продукт.
Ако трябва да изпратите поздравителни картички на колегите си, Chat GPT спокойно може да се справи със задачата и да отправи на всеки лично и сърдечно послание. Ако пък ви трябва изображение за съответната картичка, вече не е нужно да наемате художник. Програми като Midjourny или DALL_E за секунди ще ви предложат десетки варианти, от които да си изберете.
Има ли размах Изкуственият интелект (ИИ) в това да подмени човека в изпълнението на задачи, които малко или повече приемаме за творчески?
"По-скоро не, смята Константин Василев, програмист, който се занимава с мобилни апликации и игри. С размах машината е заменила човека, когато са били измислени механичният стан, комбайнът и пералната машина. Скоростта е факт. ИИ се развива експоненциално.
Никой няма да остане без работа. Това са инструменти, просто художниците ще станат по-продуктивни. Като кажем художник и имаме известна романтична представа за творец. Но има един куп хора, заети да създават визуално съдържание на почти промишлен принцип.
Как действа ИИ при създаването на изображения?
Извлича смисъл от шум. Като под шум си представете картината на телевизора, когато няма програма. За секунди той преглежда милиони и милиарди изображения, които никой човек не може да възпроизведе, или поне ще му отнеме едно 3000 години да прави само това. С голяма бързина ИИ натрупва образ и детайл спрямо зададената задача и е много добър в рекомбинирането на видяното. (Оттам и изображенията на Дисни принцесите като старици или на Мона Лиза като футболна звезда, които вероятно виждате в нюзфийда си напоследък.)
Колкото до Chat GPT той действа подобно на автокоректа на Вайбър, който се стреми да отгатне коя ще е следващата ви дума в едно съобщение и опитва да я предложи на базата на вече написаното.
Тук обаче говорим за огромен мащаб – както и при картинките – Chat GPT е изчел може би всичко написано в интернет. Всяко, дори еднократното обучение на GPT (езиковия модел, математически модел на човешкия език) отнема около половин милион долара в компютри, ток и мрежа на създателите си.
Chat GPT се справя много добре при писане на поезия, есета, съчинения. Няма учител, който да пише по-малко от 5.50 на есе, създадено от GPT.Много е добър в писането на стандартни текстове – може да създава типови договори, да изготви резюме на доклад или програма на събитие. Със същия успех може да създаде напълно фалшива новина, при това натискайки правилните емоции на правилните места.
Куца му фактологичността – няма концепция за истинност и му е по-лесно да напише хайку, отколкото рецепта за сладкиш с ябълки. Може да създаде убедително звучащи, но сбъркани като фактологичност текстове.
В момента ИИ се обучава от текстове, писани от хора, но след 2 години вероятно повечето текстове ще са писани от ИИ и понеже работи статистически, статистически се увеличава и вероятността грешката да се натрупа.
Има голяма истерия, че чат моделите ще заменят търсачката на Гугъл. Но Chat GPT няма да замени търсенето и не там е добър, но ако му дадете един договор и го помолите да ви го разтълкува на човешки език, ще се справи чудесно.
В момента Гугъл предлага няколко статии при дадено търсене, докато чат интерфейс ще дава само един отговор и това крие рискове."
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg