Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реформа в БСП или борба за власт?

Борис Попиванов: Коалицията на ПП и ДБ върна интригата за първото място на изборите

Петър Чолаков: Би трябвало санкциите по “Магнитски“ да имат негативен ефект върху ГЕРБ

Снимка: БГНЕС

В следващия парламент се очаква да влязат пет политически формации, шестата е  около 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание.

Това показва новото национално представително проучване на Изследователски център “Тренд” по поръчка на “24 часа” по-малко от два месеца преди поредните предсрочни парламентарни избори, предаде БГНЕС

От Младежкото обединение в БСП настояват решението за изключване на 14 души от партията да бъде преразгледано в най-кратки срокове.

Заседанието на 50-ия Конгрес на БСП наложи мярка "изключване" на 14 членове на БСП, сред тях 5 от Младежкото обединение.

“Едва ли такива действия могат да се отразят позитивно, защото такива скандали няма как да предизвикат нещо положително в избирателите на БСП. Ако видим електоралната тенденция от последните години, вървят надолу“, казва в ефира на “Нашият ден“ политологът Петър Чолаков.

“Когато нещата не вярват в една фирма, обикновено сменят директора на фирмата, но явно този принцип в БСП не важи“, посочва още той.

Според него при поведението на Корнелия Нинова не става дума за борба за идеи, става дума за борба за власт, защото сред 14-те човека, които бяха изгонени от БСП, е имало хора с най-различни оттенъци на лявото.

Доц. Петър Чолаков

Новата “Левица“

Тази нова “Левица“ всъщност е добре позната стара “Левица“. Това са лица, добре известни на българските избиратели. Същевременно те имат доста сериозен политически багаж, поизхабени са, така че не очаквам някакви чудеса от храброст“, посочва той.  

Какво да очакваме от обединението на ДБ И ПП?

“Това обединение най-малкото ще бъде устойчиво до изборите, защото те са си направили сметката, че ако играят по-отделно имат по-малки шансове“, казва Чолаков.

Според него би трябвало санкциите по закона “Магнитски“ да имат негативен ефект върху партия ГЕРБ.

Борис Попиванов

“Реформата в БСП е абсолютно необходима. В този смисъл борбата за власт, която цари там е борба от екзистенциален характер за самата партия, защото под ръководството на Корнелия Нинова партията върви устойчиво надолу“, казва политологът Борис Попиванов в ефира на “Нашият ден“ и акцентира:

“Нинова се опитва по едноличен начин, без диалог, да опитва едни и същи неща, които вече са водили до негативен резултат и да се надява, че следващият път резултатът ще бъде позитивен“.

Според него БСП се е свила като послания към различните групи и цялото общество и е останала в един много малък сегмент, който все повече се маргинализира:

“сякаш ръководството на партията съзнателно се дистанцира от своето добре познато през последните 30 години интелектуално ядро, самоизолира се от младите. Не бива да забравяме, че от изключените на конгреса една значителна част бяха ярки представители на младежкото обединение на партията. Самоизолира се от големите градове и някак се опитва да разчита единствено на определени консервативни нагласи в по-долните слоеве на обществото, което би могло да има известен електорален ефект, но не задава трайна перспектива, защото не позволява самата партия да бъде харесана и припозната от избиратели с други възгледи. Именно това е голямата криза, в която г-жа Нинова вкара БСП“.

Защо опитите за алтернатива вляво през годините не са успешни?

“Защото тези опити в последните 30 години продължават да страдат от синдрома на фигури, които от една страна, са напуснали БСП и претендират да бъдат негова алтернатива, от друга, постоянно гледат към БСП. По този начин те излъчват противоречиви послания към избирателите“, посочва Попиванов.

По думите му в случая с новата “Левица“ – от една страна има нещо ново и то се състои в това, че политически фигури и техните формации, които до този момент бяха в състояние на много лоши отношения по между си, разбраха, че единственият шанс да просъществуват в политиката е като бъдат заедно. От друга страна, това, което пропагандират в първите си стъпки, че има алтернатива не на БСП И на курса на Корнелия Нинова не е точно така. Подобно на Нинова те се обявяват за консерватори и подобно на нея се обявяват в едни по-неутрален курс към войната на Русия в Украйна .

Според Попиванов обединението между ДБ и ПП е върнало интригата за първото място на изборите. Независимо как точно стои разположението на тези две сили, от една страна ГЕРБ, от друга страна ПП и ДБ, на този етап не можем да кажем кой ще бъде сигурният победител“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15

Зимни приключения в планината: Как да ги направим безопасни?

Влади Веков, оператор в телевизията с афинитет към екстремното, парамедик и активен доброволец в планински инициативи, сподели ценни съвети за безопасност в зимната планина в ефира на предаването "Нашият ден". С дългогодишен опит и дълбока връзка с природата, той вдъхновява с разкази за своето детство и професионален път. "Прекарах част от..

публикувано на 20.01.25 в 09:09
Доц. Ивайло Найденов, Камелия Славчева, Ана-Мария Кръстева и д-р Айдън Юмер (отляво на дясно)

Три висши богословски школи у нас

Спираме се на три институции, които предоставят специализирано образование в областта на религията като подготвят религиозни кадри в България. От друга страна играят важна роля в запазването и разпространението на съответните религиозни традиции и култури в българското общество. Независимо, че Висшият ислямски институт се фокусира върху..

публикувано на 20.01.25 в 09:06