Заветите, идеите, митологиите, политиките и успехите на Васил Левски се обсъждат в това издание на "Гласът на времето" с Тони Николов – журналист и философ, Захари Карабашлиев – писател, драматург, главен редактор на изд. "Сиела", и Андрей Захариев – журналист, документалист, водещ на "История.бг" по БНТ 1.
Разговор за Левски и “необузданата фантазия, която придобива плът”. “Левски е голямата идея, която пробужда”.
Тони Николов споделя, че много харесва тезата на Стоян Заимов за петте брънки на новата българска история: “Първата е заверата и там е Левски. Втората е въстанието. Третата е кръвта и погромът. Четвъртата е дипломатическият отговор отвън. Петата е войната и освобождението. Всичко това са чуковете, казва Заимов, наковалнята е свободата, а материалът е раята, която трябва да се пробуди. Е, Левски е първият чук, този, който най-силно удря и най-силно ехти след него."
Според Захари Карабашлиев Левски е една изключително силна митологема. “Той може да бъде разглеждан като архетипен образ, който сякаш е написан, измислен. Но неговият живот е живян в плът и кръв. Но Левски, като политическа фигура, е един от първите демократи. Той създава политическа структура, която преди това е създадена, например, в САЩ – т.нар. "grassroots" – от корените. Това, което прави с неговите комитети – селце по селце, паланка по паланка, град по град – е да създаде мрежа, която е достатъчно демократична. Какво повече имаме да откриваме като политическо строителство? Ако за 9 години имаше структура, която да прави това, което е правил Левски – досега нямаше да имаме подобна политическа реалност."
Андрей Захариев припомня фигурата на Иван Касабов, който финансира първите две обиколки на Левски и пирамидалната организация, в която "ти излизаш сам, така че на определените нива никой да не знае за тези над него. Това е завера на организацията, която трябва да има стройна структура. Левски може да бъде разположен в контекста на европейските либерално-демократични идеи. И понеже някои наши националисти се съмняват в европейската идея, според мен Левски щеше да отвори вратата и да ги запита: “Не ви ли срам!?” “Добре че днес България е достойна и равностойна с другите европейски народи” – обобщават накрая заедно събеседниците.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимки – РИМ Карлово
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg