Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При обединението ПП-ДБ имаме много чувствителен електорат

Антони Герасимов: В момента ГЕРБ са една от най-стабилните партии

Нещата при ДПС са добре изчислени

Антони Герасимов
Снимка: Facebook/ Антони Герасимов

Пет са сигурните политически формации в следващия парламент, а три други са малко под 4-процентовата бариера за влизане в Народното събрание. Това е основният извод от проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч".

Нагласите на избирателите на старта на кампанията сочат паритет между коалициите ПП-ДБ (26.4%) и ГЕРБ-СДС (25.2%). Обединението между ПП и ДБ им носи символична начална преднина пред основния опонент ГЕРБ, но остава под сумарния им резултат от октомврийския вот. При очертаващата се ниска избирателна активност и в зависимост от кампанията, е възможно сравнително малък брой гласове да променят съществено тази дистанция във всяка от двете посоки, посочват от агенцията.

Можем ли да очакваме изненади?

“При “Възражданe“ профилът е ясен – антисистемност, произточно поведение, не виждане на проблем в това, че Русия в момента се намира в Украйна, антиевро, анти всичко, което идва от Запад. Там нещата са доста лесни“.

Това каза пред БНР политологът Антони Герасимов.

“Основата на този вид формация винаги е анти, винаги се търси нещо негативно, винаги се търси външният враг. Може би това произтича и от схващането за форма на държавно управление, която те изповядват. Този тип формации винаги вървят към някакъв изолационизъм и се хранят от анти настроенията“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Според него основната цел на една партия у нас е да увеличи електоралната си подкрепа, а не да свърши някаква работа.

“Сякаш при БСП остава само твърдото ядро на избирателите и това започва да си личи от радикализираните послания на партията, опитвайки се да върнат точно този конвертируем вот, който ще отиде към “Възраждане“.

“Не казвам, че ще изчезнат като партия, но със сигурност подобно свиване е от голямо значение. Никоя друга партия, която е била толкова стабилна, не се е свила толкова бързо за последните пет-шест години“, казва още политологът.

Той посочва още, че от практиката до момента знаем, че нещата при ДПС са добре изчислени. Според него те знаят с какво разполагат като електорат и хвърлят изключително голям ресурс в кампания.

Според него щом включването на Делян Пеевски в списъка “Магнитски“ не пречи той отново да участва в листите, означава, че партията много добре си знае електората.

По думите му при СДС-ГЕРБ също има твърд електорат. Виждаме, че за разлика от другата партия, която е фундаментална за българския политически живот – БСП, има тежък спад, а ГЕРБ няма такъв. Те имат едно бетонирано ядро и може би в момента са една от най-стабилните партии, която няма перспективата да се изкачва нагоре и или да слиза надолу.

Според него вкарването на Владислав Горанов в списъка “Магнитски“ може да доведе до минимални щети върху хора, които са се колебали.

“При обединението между ПП и ДБ става въпрос за един изключително чувствителен електорат. Нормално е да има изпадане на избиратели, когато има вливане на две листи в една.

ПП не е малка партия, ДП пък е формирование от три партии, практиката с гражданските квоти е много симпатична, много я харесвам, но вече стават твърде много хора, които трябва да бъдат наредени“, посочва още политологът в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15

Зимни приключения в планината: Как да ги направим безопасни?

Влади Веков, оператор в телевизията с афинитет към екстремното, парамедик и активен доброволец в планински инициативи, сподели ценни съвети за безопасност в зимната планина в ефира на предаването "Нашият ден". С дългогодишен опит и дълбока връзка с природата, той вдъхновява с разкази за своето детство и професионален път. "Прекарах част от..

публикувано на 20.01.25 в 09:09
Доц. Ивайло Найденов, Камелия Славчева, Ана-Мария Кръстева и д-р Айдън Юмер (отляво на дясно)

Три висши богословски школи у нас

Спираме се на три институции, които предоставят специализирано образование в областта на религията като подготвят религиозни кадри в България. От друга страна играят важна роля в запазването и разпространението на съответните религиозни традиции и култури в българското общество. Независимо, че Висшият ислямски институт се фокусира върху..

публикувано на 20.01.25 в 09:06