Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е образ?

Пренасят ли образите нещо повече от това, което изобразяват, или са неразривно свързани с обектите? Какво е политическото им значение и как се използват идеологически? 

Това издание на "Гласът на времето" разглежда понятието образ в исторически контекст и как се интерпретира през литературата, фотографията и философията, заедно със събеседниците: доц. д-р Богдана Паскалева, литературовед, и д-р Вяра Попова, философ.

"Образът е нещо от съвсем различен порядък спрямо полето, в което се явява. Дори когато е отпечатък, той не е тяло", четем в книгата на Богдана Паскалева "Обличане на голотата: Трансформации на образа в сюжета за Нарцис и Ехо". Това е монография, посветена на изграждането на едно ново теоретично понятие за образ, което да бъде ориентирано едновременно към визуалното и към вербалното, към образа в изобразителното изкуство и образа в поезията.

Самостоятелният живот на образа, вече отделен от обекта има друго значение. Виждат се детайли, който са трудно доловими, иманентни. Може да се види абстрактното качество на обекта.

Какви са интерпретациите на образа като език, като символ и като превод?

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимка – Pixabay и Университетско издателство
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Токарчук

Полската писателка Олга Токарчук

Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..

публикувано на 18.04.25 в 09:05
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55