Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театър за децата бежанци от лагера в квартал "Враждебна"

Снимка: @CaritasSofiaBG

Театърът е онова запазено време, в което можем да дадем порив на всички въпроси и емоции в нас, които напират да вземат думата. Когато обаче театърът не е на сцената, а в лагер, където деца бежанци търсят топлина и спомен за дома, има ли място за такова време? Как всъщност общуваме с другите, когато езикът е изкуството, а ограниченията са поставени от институцията? Какво си казваме в подобни моменти и защо е важно да го казваме заедно? Защо няма нищо по-ценно, но и естествено от това да бъдеш видян, чут и разбран, когато си на междинна гара и никой няма очи за теб?

Актьорът Явор Костов и сценографката Анна Шопова провеждат пет театрални работилници с деца бежанци от лагера в квартал "Враждебна", за да повдигнат тези въпроси. В процеса на работа артистите се опитват да дадат възможност на децата да се огледат в собственото си отражение и да изградят една представа за себе си и живота, който ги очаква.

Всяка работилница започва с игри за запознаване и музикални сцени, в които всеки участник представя своето Аз, своя цвят и настроение в съответния ден. В игрови ритъм и занимания според предварително избрана тема – костюми, сценични поклони, рисуване на фигури, работа с клоунски носове и други – децата развиват уменията си за общуване, поведението си на сцената и способностите си за импровизация. Целта на работилниците е да допринасят и за повишаване на общата култура на децата, които успяват да се потопят в света на творчеството и да изразят себе си чрез средствата на музиката, движението и превъплъщаването в различни роли.

В рамките на работилниците Явор и Анна разбират как работят лагерите от този тип и колко трудно всъщност се осъществяват такива инициативи. Разбират обаче и че отношението ни към бежанците може да се промени, само ако проявим ангажираност и желание да се запознаем с проблема.

Какво обаче означава да си доброволец в такъв лагер, от какво всъщност се нуждаят децата и защо времето е най-ценният ресурс в отношенията с едно дете – Явор Костов и Анна Шопова разказват в звуковия файл.

Посещенията им в ПМЗ "Враждебна" са реализирани благодарение на програмата "Творчески стипендии" на Национален фонд "Култура". Идеята им е да създадат нова поредица от театрални работилници, в които да работят с различни социални групи.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10