Театърът е онова запазено време, в което можем да дадем порив на всички въпроси и емоции в нас, които напират да вземат думата. Когато обаче театърът не е на сцената, а в лагер, където деца бежанци търсят топлина и спомен за дома, има ли място за такова време? Как всъщност общуваме с другите, когато езикът е изкуството, а ограниченията са поставени от институцията? Какво си казваме в подобни моменти и защо е важно да го казваме заедно? Защо няма нищо по-ценно, но и естествено от това да бъдеш видян, чут и разбран, когато си на междинна гара и никой няма очи за теб?
Актьорът Явор Костов и сценографката Анна Шопова провеждат пет театрални работилници с деца бежанци от лагера в квартал "Враждебна", за да повдигнат тези въпроси. В процеса на работа артистите се опитват да дадат възможност на децата да се огледат в собственото си отражение и да изградят една представа за себе си и живота, който ги очаква.
Всяка работилница започва с игри за запознаване и музикални сцени, в които всеки участник представя своето Аз, своя цвят и настроение в съответния ден. В игрови ритъм и занимания според предварително избрана тема – костюми, сценични поклони, рисуване на фигури, работа с клоунски носове и други – децата развиват уменията си за общуване, поведението си на сцената и способностите си за импровизация. Целта на работилниците е да допринасят и за повишаване на общата култура на децата, които успяват да се потопят в света на творчеството и да изразят себе си чрез средствата на музиката, движението и превъплъщаването в различни роли.
В рамките на работилниците Явор и Анна разбират как работят лагерите от този тип и колко трудно всъщност се осъществяват такива инициативи. Разбират обаче и че отношението ни към бежанците може да се промени, само ако проявим ангажираност и желание да се запознаем с проблема.
Какво обаче означава да си доброволец в такъв лагер, от какво всъщност се нуждаят децата и защо времето е най-ценният ресурс в отношенията с едно дете – Явор Костов и Анна Шопова разказват в звуковия файл.
Посещенията им в ПМЗ "Враждебна" са реализирани благодарение на програмата "Творчески стипендии" на Национален фонд "Култура". Идеята им е да създадат нова поредица от театрални работилници, в които да работят с различни социални групи.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg