Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Датим Димов и Рафаел Мадави в "Галерия 88 Камен Попов"

10
Снимка: sbh.bg

Двама почти непознати за българската публика, но забележителни художници са изложени в "Галерия 88 Камен Попов" в София. Това са роденият в Мексико Рафаел Мадави, син на американка и персиец, и българинът Датим Димов. Миналата година галерията преместена от Люксембург от сестрата на починалият известен български художник Камен Попов Юлита Попова и нейният съпруг Жос Селис, отвори врати в София.

С тази изложба, която е отворена от 9 март до 30 април, галерията се стреми с двама противоположни в творчеството си автори да предизвика провокация у зрителя, казва Юлита Попова. Мадави е много драматичен, с огромен замах и страхотен колорит, а нещата на Димов са много пречистени и структурирани. Принципно това е идеята на галеристите да представят чужди автори съвместно с не много нашумели български.


Самият Датим Димов споделя, че не чувства толкова силно разделение между него и Мадави. В изложбата провокацията я има, защото картините са различни, но и Мадави, като мен, търси различни форми, за да изрази това, което чувства и мисли, казва Димов. "По същия начин и аз търся такива форми, за да кажа нещо за различните неща. Понякога езикът е по-суров, а понякога по-мек и деликатен. Понякога се изисква абсолютна прецизност и точност, а друг път нещата трябва да се разглеждат , като чувство и емоция. Аз се стремя да бъда толкова различен, колкото и животът ми е показал.", казва Датим Димов, за когото градът е структура, състояща се от различни елементи. Най-близка му е атмосферата на Париж.

Рафаел Мадави е завършил образованието си във Виена, но през 60-те години започва кариерата си от Париж. Зад него застава легендарният за френската столица галерист Стадлер, който експонира в прочутата си галерия на своето име автори като Саура, Тапиес, Брак. Галерията лансира Мадави, който тръгва от там, но стига до най-големите центрове на изкуството по света.

Чуйте повече за изложбата в звуковия файл.

Снимки: sbh.bg
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23