Ден преди професионалния празник на реставратора в ефира на “Нашият ден“ гостува Светла Граданска. Тя е реставратор, нейният интерес към професията започва още в гимназиалните години, когато популярният в момента пловдивски художник Вълчан Петров, идва като млад преподавател в училището и запознава гимназистите с изписването на икона. Този интерес се съхранява в годините и когато Граданска научава, че има специалност “реставрация“ в Националната художествена академия, осъзнава, че именно това е нейното място.
Необходимите качества за професията според нея са:
“да обичаш изкуството, да имаш отношение към християнството и да вярваш в Бог“.
По думите и́ професионалният подходът към реставрацията на произведения, свързани с християнството и други, които не са, е, един и същ. Той винаги е свързан с подробно историческо проучване и анализ на материалите.
Тя е работила по много обекти и казва, че е трудно да избере най-интересните от тях, защото за нея всеки един е ценен:
“за всеки съм дала част от себе си, а той ме е обогатил със знания, опит и история“, казва тя и разказва за първата си работа:
“това беше реставрацията на стенописите на параклиса “Св. Йоан Богослов“ на Рилския манастир. Тогава осъзнах, че мога да се справя с проблемите на реставрацията на стенописи“.
В предаването разказва и за друга вълнуваща случка по време на реставрация:
“проф. Прашков ме покани в екипа, с който бяха започнали разкриването на стенописите в църквата “Св. Архангел Михаил“ в град Рила. Там ми се случи нещо, което може би се случва веднъж в живота на реставратора, под късните мазилки да извадиш невероятни изображения, които говорят за времето, в което са създадени. Това бяха изображения с образ с царствено изображения, някои твърдят, това е Св. Цар Константин“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg