Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За малкото, но велико ежедневно Добро

4
Църква „Св. вмчк. Димитър Солунски“

Не всеки ден е Великден, казва българска поговорка и да, не всеки ден е Воскресение Христово. Но пък всеки ден може да е велик с малкото, ежедневно Добро, което често остава скрито от очите на мнозинството, въпреки че е безмерно важно за някой конкретен човек или общност. То е, което често държи сърцата ни отворени и не им позволява да закоравеят в моменти на изпитания. От няколко години Любовта към ближния е поставена на изпитания – пандемия, войни, бежански вълни, земетресения, наводнения... Какво ли не хвърля сянка върху дните ни.... Но тези трудности като че ли възкресяват доброто в нас. Каляват вярата и волята ни да не се поддадем на тревогите и страховете, а уверено да крачим по пътя на Любовта. Някои го правят давайки скромната си ежедневна лепта за построяването на един храм; други с личния си пример помагат на хората с пречупена вяра да продължат напред. За всичко това говорихме в "Познати и непознати".

отец Стелиян Стефанов
"Храмът е, който сплотява. С общи усилия постигаме нещо красиво. Ако човек има много и отдели малко е едно, но когато в нищетата си и в нямането си даде и малкото, което има, ето това е великото – и тази чистота на сърцата изпъква" – каза отец Стелиян Стефанов, служител в храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в севлиевското село Стоките. Години наред жителите на селото събират левче по левче, за да го построят. Левче по левче днес техните наследници събират, за да възродят храма. Какво още ни каза отец Стелиян – чуйте в звуковия файл.

Дeнис Данаилов

Като книга за вяра, воля и тих героизъм може да бъде и ежедневието на човек, който с личния си пример показва, че природата може и да подрежда обстоятелствата, но човекът е този, който ги побеждава или се предава пред тях. Такава е историята ЕмЕмЕй боеца Дeнис Данаилов. Той е с вродена аномалия на едната ръка, но това не му пречи да е звезда на световния ринг. Днес е звезда, но това не винаги е било така. Предразсъдъците и неверието на околните в силите и възможностите му изчезват в деня, в който Денис среща сегашния си треньор Венелин Анков. Чуйте разказа на двамата за ежедневието, наречено Борба.

Снимки: ФС на Църква „Св. вмчк. Димитър Солунски“, ФС на Дeнис Данаилов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51