"Музеите в България в голямата си част изпиват доста големи трудности, за да отговарят на изискванията на съвременното музейно дело".
Това казва в интервю за "Terra култура" д-р Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в Благоевград.
Той коментира, че от доста време държавата, която би следвала да се грижи по-стабилно за своето културно и историческо наследство и неговото опазване, изучаване и презентиране е абдикирала от своите задължения. Това е видимо и от размера на последния бюджет, предвиден за музеите в страната.
В Регионалния исторически музей в Благоевград по всякакъв начин се опитват да разбият представата, че музейните работници само като бършещи прах по витрините.
"Да се почувства, сякаш витрината липсва, предпазното стъклото го няма и той има възможността да се докосне буквално до историческия експонат", споделя д-р Кирил Алексиев.
Той допълва, че напоследък има залитане в музейните среди към т.нар добавена реалност или холограмните образи и 3Dмоделите. Ефектът на интерактивността, може да се получи и с много малко вложения.
"Музеите могат да оцелеят, но това оцеляване не означава, че има някакво развитие. Стоим на едно място вече 30 години, а модерните музейни потребности, представянето на нашата култура и опазването й имат много по -сериозни и по-значими искания", твърди д-р Кирил Алексиев.
Музеите в България работят на ръба на своите възможности. И онова, което може да бъде видяно във всеки един музей е плод от труда на всички тези хора, които продължават да работят независимо от ниските си възнаградения, тъй като чувстват това за своя мисия. Не бива да се допуска отлив на музейни специалисти, допълва директорът на музея в Благоевград.
"Нека се даде възможност, дори ако държавата няма възможност пряко да финансира музейните дейности, да се направи по-добра и улеснена процедура по кандидатстване за алтернативни източници за финансиране. Визирам европейските програми за култура", допълва той.
Особено ценен ресурс са колегите, които разработват огромен набор от музейни програми, които са фокусирани върху децата и подрастващата публика. Регионалният музей разполага с прекрасен детски кът, който може да отведе децата в праисторически времена и да ги занимава с различни природни защитени обекти в България. Много интересна е залата за временни изложби. Едва 5% движимите културни ценности, които се съхраняват в РИМ - Благоевград намират място в постоянната експозиция.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg