Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Кисимов: От дъното на света до спасителна мисия в Турция

| обновено на 10.05.23 в 12:30
На входа на Крубер-Вороня
Снимка: Теодор Кисимов

Преди време Теодор Кисимов, родом от Русе, постави български рекорд след като проникна до максималната дълбочина от 2145 метра в пещерата Крубер-Вороня, която е аналог на Еверест за алпинистите.

Той е първият наш спелеолог, който е успял да постигне това постижение. В едномесечната международна експедиция, която продължи от 27 юли до 27 август, Теодор Кисимов участва заедно с още 42-ма спелеолози от 7 държави.

Българската група включваше още Константин Стоилов от София и Пламен Спилков от Хасково.

Това обаче не е единственото постижение на Теодор Кисимов в областта на спелеологията. През 2005 година той участва в първия роден екип, изпратен от Българската федерация по спелеология, за проучване на "сърцето на земята". Нашите пещерняци достигнаха тогавашното дъно на Крубер-Вороня - 2080 м, осъществявайки най-значимото спортно постижение на българската спелеология. През годините Теодор Кисимов продължава да се занимава със спелеология и да участва в експедиции, а през февруари 2023 г. той се включва в спасителната мисия след земетресението в Турция.

Участниците в експедицията

В едно интервю за “Нашият ден“ Теодор Кисимов споделя, че вярва, че прави нещата, които харесва, а животът на човека е път, по който трябва да открие своята мисия. Той обяснява, че страхът е нещо нормално и ни пази, но трябва да бъде контролиран, за да може емоциите да не влияят на неговите действия.

“Ако се върна в момента на влизането в най-дълбоката пещера, често ми се е случвало да казвам, че поради пълната тъмнина, е много трудно да се направят добри снимки и да се пресъздаде видяното. Целта не е да стигнем до дъното на пещерата и да се върнем, а да намерим нещо ново и да свършим някаква работа“, казва той в предаването.

Според него да влезеш в ролята на спасител е мисия, която носиш или не носиш в себе си.

“Спасяването не е лично предизвикателство, а нещо, което си длъжен да направиш по твоите разбирания“, казва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?  Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност.  Консултант е на предаването "Законът и..

публикувано на 04.04.25 в 12:40
Николай Генов

За хранителните кооперативи от първо лице

Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..

публикувано на 04.04.25 в 12:15