Новата книга на известната писателка Диана Петрова "Жеко" е изпълнена с много любов, доброта и човечност, с топлота и лиричност и едно прекрасно чувство за хумор и остроумие.
От влизането на уплашеното малко кученце в семейството, през множеството му пакости, първи срещи със света около него, изненадващи събития и забавни истории, ни съпътстват именно тази подкупваща човечност на разказа, съчувствие и грижовност. По пътя му от малък и уплашен пакостник, изпълнен със страх от изоставяне, който се губи или разпердушинва кипариса, през срещите му с околния свят – с таралежа, лисицата, косачката или другите кучета, с миризмите на махалата в Банкя, Жеко ни става все по-симпатичен и ние го заобичваме почти наравно с неговото семейство. Каква радост може да донесе един първи сняг за едно семейство, заедно с кучето, или една разходка сред природата, например?
През всичко това Жеко преминава най-вече с помощта, грижите и обичта на семейството си. Затова в тази книга не само Жеко е главен герой. Герои са и членовете на неговото семейство – тези, благодарение на търпението и обичта на които, той научава своите уроци и се превръща в едно предано, вярно и мъдро куче – цени вниманието и грижите и самото то съчувства и се грижи за семейството си.
Никак не е лесно да пишеш от името на едно куче, а Диана Петрова с лекота се справя с това да изгради един образ, дори и психологически, така че читателите възприемат текста наистина като разказите на Жеко, изпълнени с емоции.
А неговите умозаключения и изводи в края на всяка история са истински рецепти за щастие. Това са уроците на Жеко, как се живее в хармония с околния свят, как се разпознава доброто от злото. Те ни учат на истинските, простички неща в живота, които ни носят радост и са може би една формула за щастието. И както казва порасналият Жеко: "Почувствайте живота толкова хубав, както може да го почувства едно куче!“
Чуйте интервюто с Диана Петрова.
Снимки – БНР и личен архив
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg