На 24 май имаме възможността да открием духовното пространство на Антарктида. В чест на празника, в предаването "Нашият ден" гостува на проф. Пимпирев, който бе първият българин, развял българското знаме на Южния полюс на 8 януари 2013 г.
В интервюто проф. Пимпирев казва: "За мен, това е най-светлият български празник. Искам да честитя на всички българи, творци, учители и преподаватели. На тези, които правят духовността на българина, защото без духовност наука и култура няма да бъдем народ“.
В днешния празничен ден той акцентира върху една много важна новина за българската култура и българските творци. Това, че писателят Георги Господинов, заедно с преводачката Анджела Родел, са получили голямата награда “Букър“, което е голямо признание.
Професор Пимпирев отбелязва, че без духовността на българина, която носим в себе си от векове, нямаше да сме част от континента. Той подчертава, че чрез Антарктида не само духовно, но и физически, ние сме на континент, който е една десета част от нашата планета. България не е само в югоизточния край на Европа, на границата с Азия – “ние сме част от един голям континент, който е бъдещето на човечеството“.
Той изразява гордостта си от полярниците и всички, които помагат в тези повече от 30 години, за да бъдем една истинска полярна нация. Ние сме част от България на Антарктида, където има и паметник на кирилицата, който е уникален на целия континент.
Според професор Пимпирев българите трябва да направят някои промени, за да бъдат щастливи. Той препоръчва да се откъснем малко от материалните аспекти, които ни заобикалят и да не забравяме духовното. В света, където обладаването на материални богатства често се поставя в преден план, изследователят ни призовава да обърнем внимание и на духовните ценности, които са важни за нашето благополучие и смисъл в живота.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg