Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайните на здравословния сън

Снимка: Pixabay

Една дълбока и неразгадана тайна се опитахме да разбулим в разговор с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист по медицина на съня. "Натиснахме" това своеобразно "копче за сън" върху основните постулати, обуславящи хигиената на съня и собствения ни жизнен, работоспособен и позитивен статус. Сред тях са общото здравословно състояние, неврологичните заболявания, стресът, сънната апнея и всяка една болест, която пряко или косвено влияя върху съня?

Д-р Нейко Нейков
Д-р Нейков посочи и други признаци от начина ни на живот, които имат пряко отношение към темата: режим на работа, хранене, алкохол,  емоции, превъзбуда, лекарства, добавки. Кое помага и кое вреди на съня? – опитахме се да отговорим на привидно лесните въпроси, но…Оказва се, че медицинската наука като цяло, както и неврологията и психиатрията в частност, трудно и дълго търсят верните отговори. А те са и част от философията за индивидуалността – както сме различни, така всеки от нас има своите особености и проблеми в съня.

Като сюжет от основната тема "За здравето" включихме и големия въпрос за стреса и тревожността. Когато сме болни, например, сънят ни /а и денят/ стават различни. Негативизъм, понякога отчаяние ни владеят, което неминуемо дава отражение върху съня. Част от тези проблеми коментира проф. Димитър Младенов – водещ уролог в Александровска болница. Той се спря на деликатни и специфични диагнози от своята област, които често ни "будят" нощем, а това прави съня ни накъсан и непълноценен.


Проф. Младенов направи анонс и на предстоящия Национален симпозиум по урология и ендоурология, който е ХХVIII поред и традиционно бива провеждан в Сандански.


В хода на предаването д-р Нейко Нейков отговори на редица слушателски въпроси, свързани с терапията при нарушен сън, с поддържането на добър тонус при шофиране, с начина ни на живот и работа с различните електронни, мобилни и компютърни устройства.

В края на поредното съботно издание "За здравето" бяха направени съответните изводи и препоръки за пълноценен сън и здравословен начин на живот.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05