Страните от Г-7 са се споразумели, че трябва да приемат регулации за изкуствения интелект, които да са "базирани на риска". Въпросните регулации трябва да съхранят отворена и благоприятна среда за развитието на дигиталните технологиите и да са основани на демократични ценности.
Ще се създаде ли Закон за изкуствения интелект (AI) и как ще бъдат решени въпросите, свързани със защитата на интелектуалната собственост, дезинформацията и управлението на технологията?
"Изкуственият интелект не стои в дневния ред на българското общество. Ние се занимаваме с други неща и по този начин заравяме главата в пясъка, защото не сме в течение на фундаменталните промени, които текат в технологичната сфера, които определят глобалното бъдеще и неговият ход на развитие“.
Това казва в интервю за "Нашият ден" Христо Тучев, предприемач във високите технологии и медиен експерт, развил успешно 4 медийни компании и председател на фондация "Евлогий и Христо Георгиеви”.
"Пропуснахме промяната на дигиталната среда и по този начин, започнахме да участваме в нещо друго, от което ние, като потребители, нямаме голям полза. Днес сме свидетели на една от най-революционните промени в човешката история. Много хора сравняват появата на изкуствения интелект с появата на печатната преса", посочва експертът.
Според него информационната революция се случва и без нас. Неслучайно най-развитите икономики и говорят за регулация заедно, защото, както е ясно на всички, интернет няма граници.
Самата Европа е далеч от върха на технологиите. Най-развити са AI технологиите в САЩ, следва ги Китай, а Европа почти изпусна AI революцията. Европа стои добре в областта на квантовите изчисления. Това е следващото голямо нещо, което се случи.
За развитието на изкуствения интелект са нужни три неща: хора, които да могат да го правят, но това е най-малкият ресурс. Вторият, много по-труден за организиране ресурс, е огромното количество данни. На практика ChatGPT е трениран с целия интернет. Третото са компютърните изчисления. Това са машините, които изчисляват съответните модели.
Приемането на определение за изкуствения интелект е критичен аспект на европейското законодателството, тъй като то определя неговия обхват.
"Това, което следва, е нарастване на моделите, на изчисленията, на информацията, с която се обучават до степен, до която изкуственият интелект може да стане по-умен от хората", казва още Христо Тучев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg