Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост.
Днес писателят ще получи и друго значимо признание — голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Господинов ще произнесе кратко слово в Аулата на университета, а церемонията е насрочена за два часа следобед.
В интервю за "Нашият ден" писателят сподели своите спомени и мисли за наградата "Букър" и изминалата година:
"Тази награда е под прожекторите на целия свят и знам какво следва за новия носител на "Букър", казва Господинов. Спомням си първата ни среща в София, само три дни след като се върнахме, на открития панаир на книгата пред НДК. Тогава се оформи дълга, дълга опашка — имам снимка от дрон, която показва как тя се вие и не свършва дълго. Срещите с хората, които споделяха спомените си за награждаването и как са го преживели, бяха незабравими. Това бяха едни от най-радостните дни за хората в България, които имаха нужда от такава хубава новина."
Веднага след награждаването, интервюто му в BBC в Лондон затвърдило значението на това постижение. "Те казаха: "Това прилича на радостта ви от 1994 г." И аз отговорих: "Да, но сега е дори по-хубаво, защото се радваме заради думи, заради книга." Говорихме за това как в България празнуваме 24 май — празник на буквите и езика."
По неговите думи тази награда показа, че дори на малки езици и в малки държави може да се пише за важните неща.
Георги Господинов сподели също своето най-вълнуващо преживяване през последната година: "Срещите с читатели, които ме спират на улицата и ми разказват колко важна е била книгата за тях, и срещите в чужбина, където българи ми казват, че "Времеубежище" ги е спасило в трудни моменти.
За предстоящото му отличие от Софийския университет, Господинов сподели: "Завърших Софийския университет, чувствам го като свой университет. Зад тази награда стоят имената на значими творци като Вера Мутафчиева, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Борис Христов, Иван Теофилов, Иван Цанев, Валери Петров и Георги Мишев."
Слушайте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg