Мини научният фестивал за учениците от Националната природо-математическа гимназия в София, организиран от фондация "Сай хай", излъчи отбор победител, който ще се състезава в националния кръг на фестивала на 11 юни в Биологическия факултет на Софийския университет. По мнение на журито, в чийто състав влизат и университетски преподаватели, проектът на младите изследователи е на високо академично равнище. Като цяло учениците са избрали актуални и не много популярни теми.
Три от авторките на отличения проект – осмокласничките Яна Шиварова, Екатерина и Калина Колеви – разказват за увлечението си по науката и работата си по проекта за пречистване чрез фотокатализа на вода, замърсена от органични багрила. В процеса на работата си те самите се запознават с проблема и влиянието му върху природата и човешкия организъм, с насоки и подкрепа от наставниците си избират метод за решаването му и провеждат експерименти, чрез които доказват ефективността на избрания метод.
Момичетата са ентусиазирани от възможността да работят върху реално съществуващ проблем и да запознаят и други хора с него, много ценят и съвместната си работа с учени от университета. Впечатлени са от подкрепата на съучениците си и достойното представяне на другите състезатели във фестивала.
Ели Стойкова, съоснователка на фондация "Сай хай", споделя: "Идеята на тези фестивали е да запознаят децата с практическото приложение на научния подход, да ги стимулират да прилагат знанията, които научават в училище, четат в учебниците, към реалния свят, към реални проблеми, реални неща, които са важни за тях, и с това искаме да направим и науката по-достъпна, по-практически приложима."
Към фестивалите на "Сай хай" вече са привлечени и ученици от прогимназиалния етап, също училища от още няколко области на страната, а амбицията на организаторите е до 2030 г. научни клубове да има в училищата в цялата страна.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg