Цветелина Стефанова е млад човек с много интереси. И веднага давам пример – освен че е член е на т.нар. "Зала на славата", в която влизат млади хора, спечелили много медали от международни олимпиади, Цветелина има и сериозни интереси в областта на няколко науки. Тя е студентка в специалност "Българска филология“ в Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и обича не само думите, но се занимава с лингвистика и програмиране.
Също така тази година Цветелина стана носител на стипендията на фондация "Еврика" на името на акад. Никола Обрешков за постижения в друга наука – за овладяването на математиката.
Цветелина е и студентка в специалност "Компютърни системи и технологии“ в Русенския университет "Ангел Кънчев“. И въпреки че е толкова млада, биографията ѝ включва още награди от международни олимпиади по лингвистика, медали от конкурси по математика и програмиране. Носител е и на Националния приз на конкурса "Студент на годината“ за 2021 г., организиран от Националното представителство на студентските съвети.
Още отличия мога да изброявам, мога да кажа, че Цветелина е активен студент, включва се във форуми и обучения, но по-важното е това, в което тя вярва, че "в колкото повече области се развива човек, толкова по-големи са шансовете му да постигне нещо значимо, тъй като науката се развива с бързи темпове и трябва да решаваме все по-сложни проблеми, които засягат често не само една наука."
Цветелина признава, че се вълнува от много неща, но засега плановете ѝ са да се занимава в бъдеще с компютърна лингвистика. "Много се интересувам от високите технологии, от изкуствения интелект и за мен това е начин да съчетая в едно компютрите, филологията и математиката", разказва Цветелина Стефанова.
Интересно ми е къде вижда себе си това младо момиче след пет, дори десет години – дали иска да остане в България, или напротив – на този етап от живота ѝ е изключително важно да натрупа опит, да пътува, да живее в друга.
А ето какво ми отговаря Цветелина Стефанова: "Най-вероятно бих останала в България, поне на този етап. Смятам, че в днешно време човек не е ограничен и може да работи отвсякъде, особено в сферата на технологиите." И казва, че вярва, че средата у нас също позволява развитие.
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Цветелина Стефанова.
Снимка – личен архив
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg