Цветелина Стефанова е млад човек с много интереси. И веднага давам пример – освен че е член е на т.нар. "Зала на славата", в която влизат млади хора, спечелили много медали от международни олимпиади, Цветелина има и сериозни интереси в областта на няколко науки. Тя е студентка в специалност "Българска филология“ в Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и обича не само думите, но се занимава с лингвистика и програмиране.
Също така тази година Цветелина стана носител на стипендията на фондация "Еврика" на името на акад. Никола Обрешков за постижения в друга наука – за овладяването на математиката.
Цветелина е и студентка в специалност "Компютърни системи и технологии“ в Русенския университет "Ангел Кънчев“. И въпреки че е толкова млада, биографията ѝ включва още награди от международни олимпиади по лингвистика, медали от конкурси по математика и програмиране. Носител е и на Националния приз на конкурса "Студент на годината“ за 2021 г., организиран от Националното представителство на студентските съвети.
Още отличия мога да изброявам, мога да кажа, че Цветелина е активен студент, включва се във форуми и обучения, но по-важното е това, в което тя вярва, че "в колкото повече области се развива човек, толкова по-големи са шансовете му да постигне нещо значимо, тъй като науката се развива с бързи темпове и трябва да решаваме все по-сложни проблеми, които засягат често не само една наука."
Цветелина признава, че се вълнува от много неща, но засега плановете ѝ са да се занимава в бъдеще с компютърна лингвистика. "Много се интересувам от високите технологии, от изкуствения интелект и за мен това е начин да съчетая в едно компютрите, филологията и математиката", разказва Цветелина Стефанова.
Интересно ми е къде вижда себе си това младо момиче след пет, дори десет години – дали иска да остане в България, или напротив – на този етап от живота ѝ е изключително важно да натрупа опит, да пътува, да живее в друга.
А ето какво ми отговаря Цветелина Стефанова: "Най-вероятно бих останала в България, поне на този етап. Смятам, че в днешно време човек не е ограничен и може да работи отвсякъде, особено в сферата на технологиите." И казва, че вярва, че средата у нас също позволява развитие.
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Цветелина Стефанова.
Снимка – личен архив
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg