Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Христакева

Защо е важно хората с психичноздравни трудности да имат достъп до пазара на труда?

100% от печалбата на артателието се инвестира в програми за заетост за хора с психични разстройства

„Арт работилница - Творилница“ в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Хората с психични проблеми имат сериозни спънки за намиране на работа. Едната от причините е стигмата върху човека с психично страдание – като опасен и несправящ се. Другата, че на хора с такива диагнози се налага да ползват болнични. Знаем, че работодателите не харесват това. В действителност огромната част от хората с психични разстройства са неразпознаваеми. Те крият своето психично страдание, за да не бъдат уволнени от работа, за да не бъдат отритнати от групата, на която принадлежат. Има много примери за психично обременени пациенти, които не казват на работодателя си, че имат проблем.

"Най-добрият продукт и услуга при нас е психичното здраве", казва за предприятието Валентина Христакева, изпълнителен директора на фондация "Глобална инициатива в психиатрията".

През 2018 г. социалното предприятие прави сериозна стъпка и организира собствен бизнес, като наема магазин в центъра на София, а малко по-късно и ателие. Разширява дейността си в Ловеч с второ ателие. Социалното предприятие "Творилница" е създадено през 2012 г. и в него на трудов договор работят между 20-25 души с психични заболявания.

"Изработваме изделия от текстил, като творчески замисли всеки един може да има“, посочва Валентина Христакева.

Ателието предлага и възможност на хора с психичноздравни трудности да получат знания и умения за работа, както и да трупат трудов опит. Печалбата на социалното предприятие изцяло се реинвестира в програми за заетост и обучение на общността по проблемите на психичното здраве.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26

"Грийнпийс" - България набира участници за обучение за създаване на енергийни общности

"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..

публикувано на 04.12.24 в 08:35

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33