Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо израсналите със социални медии очакват новините сами да ги намерят?

Склонността на медиите да отразяват "лоши новини“ отблъсква младата публика

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

От какво се нуждаят младежите, които създават медийно съдържание? Как да различават фактите от измислиците и как да развиват критичното си мислене, подходящо за справяне с информационното задръстване в дигиталната ера? В ефира на "Нашият ден“ Катерина Василева от sCOOL Mediа и опитният подкастър Илиян Ружин разказват за предизвикателствата, пред които са изправени младежите, създаващи качествени медийни продукти.

"Попаднах в общност от опитни журналисти, които непрекъснато ми помагат по пътя“, споделя Катерина Василева, студентка в специалност "Политология" в СУ "Св. Климент Охридски".

Един плакат в училище за лагер по журналистика е причината тя да надникне в света на журналистиката. Преминава през доста дигитални медии и благодарение на една стипендиантка програма започва работа в дигитална платформа "Свободна Европа“, която предоставя мултимедийно съдържание на български език. 

Новите начини за разказване на истории и търсенето на качествени журналистически материали увличат все повече млади журналисти, които с ентусиазъм изучават тънкостите за правене на новини.

Склонността на медиите да отразяват "лоши новини“ отблъсква много хора, които просто спират да потребяват новини. Средно 38% от хората не следят активно новините, в сравнение с 28% през 2018 г., показва последният годишен доклад на Reuters Institute. Поколенията, израснали със социалните медии, очакват, че ако новината е достатъчно важна, то тя ще ги намери сама.

Опитният подкастър Илиян Ружин твърди, че младите не измислят подкастите за по-дълго време.

"Подкаст съдържанието в интернет може да се променя бързо. Виждаш, че нещо не работи, и променяш“, допълва той.

Писането е в основата на доброто медийно съдържание на добрия подкаст или добрия текст във вестник, списание или сайт. А подкастът е отрочето на радиото.

Целия разговор с Катерина Василева и Илиян Ружин можете да чуете в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25