Петър Петров е архитект и екскурзовод, а също главен координатор на проекта European Heritage Times – издание, в което младежи от цяла Европа пишат и споделят интересни факти за културното наследство от своята страна. Петър е автор и на бюлетина "Невидима крепост" и на подкаста със същото име. В епизодите на "Невидима крепост" той и гостите му обсъждат различни теми, свързани с материалното и нематериалното културно наследство.
В "Лабиринти на познанието" се обсъжда находчивостта на идеята за подкаст, т.е. диалог по темите за откриването, опазването, съхранението и представянето на забележителни места и традиции, за разликите между културно и архитектурно наследство и за различните подходи в консервацията и презентацията на миналото. Сред гостите на подкаста са архитекти, историци, археолози, изкуствоведи, богослови, реставратори, пътешественици, водолази, колекционери на антики, както и хора, занимаващи се с исторически възстановки.
Пътувайки към дадено място, можете да слушате епизод от подкаста, който да ви увери в онова, което и без друго знаете – България не е само курортен туризъм, а има потенциал да се превърне в богата културна дестинация, нещо повече – да усетите тръпката на откривателството, попадайки на място, което не присъства в пътеводителите, но възнаграждава за вниманието и интереса.
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..
По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..
"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg