Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският език е небе

Снимка: Pixabay

Нестандартен, поетичен и много личен е отговорът на Елиа Тилева на въпроса от някогашна анкета на предаването "За думите", с който я изненадваме в края на разговора. Елиа е студентка по психология и българска филология във Великотърновския университет и е отличена с първа награда на Третата национална студентска олимпиада по езикова култура, организирана от Катедрата по български език на Софийския университет.

Разговаряме за това как се ражда любовта към родния език и словото, какво може да я събуди у младите, самотен ли е човекът, който е избрал да търси смисъл и красота в езика, литературата и други не съвсем популярни сред връстниците си занимания.

Елиа Тилева
"За мен езикът е красота, грация, нещо изключително ценно, което ни помага да се разбираме помежду си. Езикът е начин да покажем това, което е в мислите ни. Силата на мисълта е силата на езика и как иначе ще покажем силата на мисълта си, освен чрез силата на езика. Как иначе ще построим мост от другите към себе си, освен чрез мостовете на езика. Затова за мен е важно да пазим езика такъв, какъвто е, но същевременно да го развиваме." – казва Елиа.

На фона на всеобщото униние, възмущение, разочарование от изпитните несполуки на децата ни и усещането за безпътица и загуба на ценности, срещата с чистотата и търсещата и създаваща красота същност на една млада душа, е силно стимулиращо и зареждащо с оптимизъм преживяване. Ще го почувствате, когато чуете думите на Елиа, чрез които тя строи своите мостове към другите.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки - Pixabay, личен архив на Елиа Тилева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54