Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриана Уллах – ученичката от Добрич, която съживява с любов историята на града

Снимка: uspelite.bg

"Много хора казват, че нашият град няма история, което не е така, просто тя трябва да бъде припомнена и припомняйки я, моята цел е първо, да възстановя тази родова памет в нашия град и второ, да изградя някакви граждански ценности и да предотвратя чешма, която е примерно на 150 години и повече, която се намира в центъра на града ни, хората да си хвърлят боклука в нея.", казва Адриана.

Ясни цели, решителност, упорство, много труд и любов към родното място – това говори за своята инициаторка и авторка проектът "Живо минало за живо бъдеще".

Всичко започва с издирването на архитектурна скица на старата семейна къща. Адриана е запленена от красотата на стотиците красиви градски къщи, повечето от които разрушени през 70-те години на ХХ век. Запазени са 59, но голямата част от тях са в окаяно състояние.

В продължение на две години момичето събира информация от изследванията на местни краеведи и от Държавния архив, Добрич. Така научава историята на сградите, но и на хората, живели в тях.

Силното желание да сподели наученото и да промени съдбата на застрашеното от изчезване наследство дават начало на проекта, подкрепен от Младежкия център Добрич, в който Адриана е доброволка и секретар на консултативния съвет. От полза са и уменията, придобити в Средно училище "Св. Климент Охридски" с профил графичен дизайн и усилено изучаване на английски език. Оформят се два маршрута на екскурзионни обиколки, в които ученичката запознава желаещите с историята на града и жителите му.

Проектът на Адриана печели уважението и високата оценка на журито на Националната олимпиада по гражданско образование за 2023 г.

Зрелостта и енергията на младата добричлийка не оставят никого безразличен, дори и когато се сблъсква с инертността и незаинтересоваността на собственици и чиновници.

Вярвам, че ще го почувствате и вие, когато чуете разказа на Адриана Парашкевова Уллах в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05