Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Захариев, НБТ: Август може да подобри сезона, но месец не стига

| обновено на 28.07.23 в 12:48
Снимка: БГНЕС-архив

В предаването "Нашият ден", Мартин Захариев, зам. -председател на Националния борд по туризъм (НБТ), споделя своите възгледи относно текущото състояние на българския туризъм и предстоящите предизвикателства.

По думите на Захариев, очакванията за туристическия сезон не са в съответствие със записаните исторически рекорди през 2019 година, когато България посрещнала над 9 млн. чуждестранни туристи.

Изключително важен фактор, които също влияят на сравнителния анализ, е свързан със Системата за единна туристическа информация, която започна да функционира към края на 2019 година. Преди това данните, използвани от правителството и сектора, се основаваха на непълни и методологически неточни данни от Националния статистически институт.

По неговите думи ситуацията с плажовете и ниската запълняемост на хотелите към настоящия момент не предоставят основание за оптимизъм. В сравнение с други държави, като Гърция и Хърватска, които отчитат ръст от над 20%, България не успява да постигне подобни показатели. Новите хитове на пазара, като Албания и Черна Гора, също отбелязват значителен ръст в туристическия сектор.

За да се подобри положението, Захариев изтъква необходимостта от коректност и актуализация на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма до 2030 година. Според него, този документ е основополагащ за определяне на “рамката, темпото и методите на финансиране на туризма“. Според него сегашната стратегия, приета през 2018 година, не отразява новите предизвикателства като пандемията от коронавирус и дигитализацията, които съответствено засягат позиционирането на "Бранд България" на световната туристическа карта.

Захариев изразява недоволство от финансирането на задачите в Министерството на туризма и от “липсата на административен и креативен капацитет за справяне с текущите предизвикателства“. Той споделя, че са отправени предложения и мнения от организации в бранша, но половината от предложените приоритети не са били взети под внимание във вече приетата управленска програма на Министерския съвет.

“Ние изразихме многократно, визирам 5-6 много мощни организации, които имат висока степен на представителност, с нарочно писмо от 13 страници сме дали нашите управленски виждания и приоритети за текущия мандат към министър-председателят Денков, към финансовия министър Василев и в отговор на това, преди дни видяхме вече приетата управленска програма на Министерски съвет, където от 10-те ключови точки, които сме извели като приоритет, са намерили място половината“, посочва той.

В заключение, Мартин Захариев изтъква, че август може да допринесе за подобрение на туристическия сезон, но един месец няма да бъде достатъчен за постигане на очакваните резултати. Основополагащата стъпка за рестартиране на програмата за управление на туризма трябва да бъде актуализацията на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма до 2030 година, която да отчита новите реалности и предизвикателства в сектора.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43