Медникарят и куюмджия Байо Баев е сред най-добрите в направата на ковани съдове в страната. Името, което носи Байо, означава най-големият брат на по-малки братя и сестри. Традицията във фамилия Байо Баев повелява най-големият да е Байо, после неговият син е Йордан и така се редуват.
Корените и семейството
"Баща ми се е занимавал със занаят, бил е дърводелец. Учил е в Резбарското училище в Трявна. Аз съм роден близо до Етнографския комплекс "Етър“, в който почти всички занаяти са представени. Бих искал да допълня, че може спокойно да се говори за "Етърска школа“ в днешно време на занаятите, защото много хора са излезли от там“, споделя Байо Баев.
По майчина линия има родствена връзка с Ран Босилек (Генчо Негенцов) – неговата баба Стефания Негенцова, по съпруг Лалева, му е племенница.
"На тази държава съм дал четири деца и за жалост само две от тях са тук", казва той.
Занаятът
Според Байо Баев тактът на работата на майстора е неравноделен като ритъма на нашите народни песни и танци.
"Няма ли ритъм, няма форма. Предал съм занаята на 4-5 човека. В момента имам един ученик, който е от Разлог. Иначе е докторант в Техническия университет в София“, допълва той.
Обикновено по време на икономически кризи занаятите са вадили хората от трудностите. Много малко хората днес имат интерес да навлизат в трудни професии, в които се изисква много труд и майсторлък. Липсва и държавна политика за народни художествени занаяти.
Произведенията
Байо Баев е работил от мед копие на Вълчетрънското съкровище, с последваща позлата. Правил е копие на сребърния обков на иконата "Богородица Троеручица“, която е в Троянския манастир. Това му отнело близо половин година.
Негова гордост е Чашата на великия жупан Сивин от прабългарските съкровища, както и факта, че в последните години вече два пъти са му поверявали да изработи купата по футбол.
Майсторът признава, че с особено вълнение е приел да прави дубликат на ключа от Божи гроб в Ерусалим, който се държи от две мюсюлмански фамилии.
Уроците
От майстор Стефан Йонков е научил, че трудът си има цена и не бива да правиш много маневри, за да отстъпиш от нея, когато купувачът те натиска да мине евтино.
След лош пазарлък с клиент наставникът му казал: "Защо му отстъпи от цената? Сега ще ходиш изморен и пак ще си гладен. Днес, ако някой започне да се пазари много, му казва, че е без пазарлък, цената я определя майсторът, а с пазарлък е 30% отгоре“.
Посланието
"Да бъдем хора преди всичко, да зачитаме другия и да не си мислим, че ние сме нещо повече от него. Ако се обърнем един към друг и се хванем за ръце, можем много да постигнем“, посочва Байо Баев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Байо Баев е завършил Националната Априловска гимназия в Габрово – със специалност Стенография и латински език, поради амбицията на родителите му да стане лекар. Когато е осемгодишен, врати отваря Музеят на открито "Етъра“, а той живеел в близост до него. От тогава пламва искрата и като се връща от казармата, започва работа като чирак в медникарската работилница. Бил е калфа, после майстор и положил изпит. След това се прехвърлил в Куюмджийската (златарската) работилница. Междувременно завършил икономика във Варна. За кратко работил като счетоводител, но за три месеца напълно се убедил, че това не е за него. Следва работа в Градската галерия в Габрово и в продължение на 3-4 г. е ангажиран с организирането на изложби по света. После с още двама партньори се посветил на земеделие и отглеждане на биволи, но и този етап приключил. През това време инструментите стояли подредени и смазани в сандъци. Смятал, че повече няма да се занимава с художествена обработка на метали, макар 14 години да е трупал опит.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg