Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлин Иванов-Лаубер, ексцентричният пътешественик-философ

7
Нова Каледония

Със сигурност много от вас са чели поетичните постове на Светлин Иванов-Лаубер и са виждали снимките му от изумителни места по света във Фейсбук. Той никога не се задържа в Германия, където се води по лична карта, повече от десетина дни. Годината му е по-красиво разграфена от великите географски открития – два месеца в Бразилия, месец на Санторини, още един в Канада…

Използвах краткото му завръщане в България, за да го разпитам за последните посетени от него страни. Ако разговаряме за всичките, ще трябва да се превърна в радио Шехеразада с най-малко 1001 издания на "Покана за пътуване".


Съдбата на Светлин Иванов-Лаубер е по-завладяваща дори от приключенията му около света. Той е единственият българин, осиновен от немска благородничка – Ева-Матилд фон Лаубер. Наследява след кончината ѝ богатство, което, ако управлява добре и харчи разумно, може да му стигне до края на живота му. А Светлин инвестира предимно в пътешествия. Завършил е музикално училище, печелил е награди от международни конкурси, дипломира се в софийската консерватория с фагот с пълно отличие и в последния клас на проф. Надежда Сейкова в НАТФИЗ с колеги като Захари Бахаров, Владимир Карамазов и Анастасия Лютова.


Със Светлин Иванов-Лаубер спираме в Буенос Айрес, но после ще напуснем Аржентина в посока Нова Каледония.


Таити, Бали, Фиджи, Хавай… Бленувани посоки за  всички нас и постигнати мечти за Светлин. Той освен музикант и актьор, е и модел на известния фотограф от списание Vogue Паскал Йезарт. Със снимките си от екзотични посоки и чрез изящните си текстове във Фейсбук Иванов-Лаубер  ще продължи да подклажда мечтите ни за далечни страни. А може би ако се спре някъде за повече от месец ще изпълни желанието на приятелите си да ги събере в книга.

Снимки - личен архив на Светлин Иванов-Лаубер
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30