Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Иванов-Лаубер, ексцентричният пътешественик-философ

7
Нова Каледония

Със сигурност много от вас са чели поетичните постове на Светлин Иванов-Лаубер и са виждали снимките му от изумителни места по света във Фейсбук. Той никога не се задържа в Германия, където се води по лична карта, повече от десетина дни. Годината му е по-красиво разграфена от великите географски открития – два месеца в Бразилия, месец на Санторини, още един в Канада…

Използвах краткото му завръщане в България, за да го разпитам за последните посетени от него страни. Ако разговаряме за всичките, ще трябва да се превърна в радио Шехеразада с най-малко 1001 издания на "Покана за пътуване".


Съдбата на Светлин Иванов-Лаубер е по-завладяваща дори от приключенията му около света. Той е единственият българин, осиновен от немска благородничка – Ева-Матилд фон Лаубер. Наследява след кончината ѝ богатство, което, ако управлява добре и харчи разумно, може да му стигне до края на живота му. А Светлин инвестира предимно в пътешествия. Завършил е музикално училище, печелил е награди от международни конкурси, дипломира се в софийската консерватория с фагот с пълно отличие и в последния клас на проф. Надежда Сейкова в НАТФИЗ с колеги като Захари Бахаров, Владимир Карамазов и Анастасия Лютова.


Със Светлин Иванов-Лаубер спираме в Буенос Айрес, но после ще напуснем Аржентина в посока Нова Каледония.


Таити, Бали, Фиджи, Хавай… Бленувани посоки за  всички нас и постигнати мечти за Светлин. Той освен музикант и актьор, е и модел на известния фотограф от списание Vogue Паскал Йезарт. Със снимките си от екзотични посоки и чрез изящните си текстове във Фейсбук Иванов-Лаубер  ще продължи да подклажда мечтите ни за далечни страни. А може би ако се спре някъде за повече от месец ще изпълни желанието на приятелите си да ги събере в книга.

Снимки - личен архив на Светлин Иванов-Лаубер
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54