Една от най-пленителните винени долини в света се намира на 45 минути от Кейптаун. През ХVІІ в. Стеленбош е заселен от хугеноти, търсещи спасение от преследването им в Европа. Прочутият "Винен път” прехожда през живописните Стеленбош и Франшхоек, като преминава през приказни долини с лозя, вековни дъбове и борове.
Плодородните почви и умерен климат в Стеленбош позволяват производството на висококачествени вина от сортовете Совиньон Блан, Шардоне, Каберне Совиньон, Сира и Пино Ноар.
Южноафриканското градче е съхранило не само архитектурния стил на първите френски заселници, но и техните традиции в отглеждането на лозя. То се появява на географската карта през 1679 г. като второто европейско селище в Южна Африка след Кейптаун.
Градът пленява с живописната си холандска архитектура, красивите улици и старинни алеи, а следите от Викторианската епоха са ненатрапчиво вплетени в африканските традиции. Именно тук се намира и най-големият университет в страната, който има 10 факултета.
Преди близо три века френските хугеноти се заселват тук и засаждат първите масиви с лози в Южна Африка. Те бързо откриват, че комбинацията от климат и свойства на почвата правят региона на "Западния нос“ идеален за отглеждане на грозде. Неслучайно още от основаването на града той се превръща в център на южноафриканското винопроизводство.
Именно в долината на Стеленбош лозите, пренесени от Европа, пуснат корени. Виненият туризъм бележи своя разцвет през 1971 г., когато започва да функционира най-големият туристически маршрут в Южна Африка. Тук можете да посетите винарски изби, които са над 200, да дегустирате висококачествени вина и природни продукти.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg