Една от най-пленителните винени долини в света се намира на 45 минути от Кейптаун. През ХVІІ в. Стеленбош е заселен от хугеноти, търсещи спасение от преследването им в Европа. Прочутият "Винен път” прехожда през живописните Стеленбош и Франшхоек, като преминава през приказни долини с лозя, вековни дъбове и борове.
Плодородните почви и умерен климат в Стеленбош позволяват производството на висококачествени вина от сортовете Совиньон Блан, Шардоне, Каберне Совиньон, Сира и Пино Ноар.
Южноафриканското градче е съхранило не само архитектурния стил на първите френски заселници, но и техните традиции в отглеждането на лозя. То се появява на географската карта през 1679 г. като второто европейско селище в Южна Африка след Кейптаун.
Градът пленява с живописната си холандска архитектура, красивите улици и старинни алеи, а следите от Викторианската епоха са ненатрапчиво вплетени в африканските традиции. Именно тук се намира и най-големият университет в страната, който има 10 факултета.
Преди близо три века френските хугеноти се заселват тук и засаждат първите масиви с лози в Южна Африка. Те бързо откриват, че комбинацията от климат и свойства на почвата правят региона на "Западния нос“ идеален за отглеждане на грозде. Неслучайно още от основаването на града той се превръща в център на южноафриканското винопроизводство.
Именно в долината на Стеленбош лозите, пренесени от Европа, пуснат корени. Виненият туризъм бележи своя разцвет през 1971 г., когато започва да функционира най-големият туристически маршрут в Южна Африка. Тук можете да посетите винарски изби, които са над 200, да дегустирате висококачествени вина и природни продукти.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg