Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Васко Гълъбов

За морето – като вълшебство и опасност

Снимката е илюстративна.
Снимка: БНР

От началото на летния сезон с тревога следим информацията за такова какво се случва с морето, най-вече по отношение на замърсяването. Започнахме сезона с категорично мнение на специалистите, че няма опасност от замърсяване на българския бряг след нападението на "Нова Каховка“.

Замърсяване на морската вода до 41 пъти над нормата е установила съвместна проверка на учени от Софийския университет и Асоциация "Активни потребители" по плажове на Южното Черноморие. Проверката е обхванала общо 11 плажа, като превишения са били засечени за седем от ивиците.  

Водите на само 4 плажа от 11 отговарят на количествения критерий за съдържание на Escherichia coli. От МЗ посочват, че не приемат конкретните данни от независимото проучване на Активни потребители за качеството на морската вода.

"Притеснително е да се открие, че на плажовете има такива високи нива на Escherichia coli. Като тук обаче трябва веднага да се каже, че става въпрос за местни източници на замърсяване."

Това казва в интервю за БНР специалистът по морска метеорология доц. д-р Васко Гълъбов от Националния институт по метеорология и хидрология.

Той посочва, че ние нямаме толкова причини за притеснение от това какво се случва от отдалечени източници на замърсяване, при положение че продължават да съществуват проблеми с местни източници. Във Варненския залив имаше такъв проблем, както и по Южното Черноморие. Имаше проблем с капацитета на колектор за канални води и незаконно заустени канализации. Дунавските води също са сериозен източник на замърсяване.

   Ангел Кунчев за мръсното море: Евтина сензация, която може да ни струва скъпо!

   Екоминистърът за Черно море: Не Украйна, ние го замърсяваме!    

   Проби от 22 пункта в Черно море показват, че няма замърсяване от Украйна в българската акватория

"Офицерският плаж във Варна е със сериозно замърсяване. Там дори се вижда, че влиза един канал, който е за дъждовни води“, посочва той. 

Важно е да се опази онова, което е останало като диви плажове и не е застроено с големи хотели. Това са плажовете по Южното Черноморие – Корал, Иракли и района северно от нос Калиакра.

"Работа на морския метеоролог през лятото е по-малко. Периодът, в който той е зает, е есенно-зимният“, казва още той.

Според него зимата е сезонът с най-голяма честота на бурите, които представляват опасност и за населението, живеещо по брега на морето.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46