Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 60 български компании бяха представени на 87-ия Международен солунски панаир

| обновено на 14.09.23 в 12:28

През септември 2023 г., в гръцкия град Солун се проведе ежегодният Международен панаир, като тази година България беше обявена за "почетна страна-гост". Изложението беше открито от министър-председателите на България и Гърция, а България представи свой щанд, на който бяха представени над 60 български компании и около 10 значими организации от различни сектори.

Националното участие на България беше организирано от Министерство на икономиката и индустрията, с фокус върху високите технологии, иновациите и образованието.

Яна Дочева, началник отдел "Международно сътрудничество" в Национално сдружение на общините в България, сподели в ефира на "Нашият ден", че за първи път сдружението беше поканено да участва на такъв международен панаир. Тя беше радостна, че български общини имаха възможността да популяризират потенциала на страната.

В последните години, Министерството на икономиката и индустрията идентифицира България като важен партньор, и този панаир беше отлична възможност да се установят нови връзки и партньорства с гръцки бизнес компании и общини.

Чуйте разговора в зувковия файл. 

Христо Етрополски, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, подчерта важността на представянето на новите технологии в България. Сред интересните новости беше влизането на българската фирма Dronamics на гръцкия пазар, като тя изпълнява карго полети с дронове.

По думите на г-н Етрополски беше отбелязан ръст в стокообмена между България и Гърция, който достигна близо 30% през последната година, като гръцките инвестиции в България също бяха във значително нарастване. Разговаряно беше и за идеята за енергиен хъб за Югоизточна Европа, както и за създаването на търговско-икономически зони в България с гръцко участие.

Според него участието на България в Международния панаир в Солун беше успешна възможност да се представи новото технологично лице на страната и да се установят нови и важни бизнес връзки.

Чуйте разговора в зувковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Мanifest – думата на 2024 година според речника на Кеймбридж

Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..

публикувано на 28.01.25 в 16:15

Национална среща на ученическите съвети: Стъпка към промяна в образованието

В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..

обновено на 28.01.25 в 13:39

Технологичното образование в България – какво липсва?

Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..

обновено на 28.01.25 в 12:39

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11