Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С посланика ни в Алжир до родния град на Камю и Ив Сен Лоран

Нейно превъзходителство Марияна Бояджиева е извънреден и пълномощен посланик на България в Алжир. Тя е дипломат от кариерата с опит в мисиите ни в Италия и Франция. Макар да е сравнително отскоро в столицата Алжир, Марияна отлично знае, че страната е сред световните лидери по залежи и износ на природен газ и нефт, ключов енергиен доставчик за ЕС.

Потенциалът на Алжир го поставя сред важните външнотърговски партньори на България в арабския свят. Според Марияна Бояджиева алжирската страна проявява подчертан интерес към развитието на туризма и създаването на делови контакти с наши институции и агенции.  Обаче в "Покана за пътуване" няма да разговаряме  с нашия посланик за геополитика. Помолих я да ни разкаже за някое интересно място, което е посетила през шестте месеца, откакто е на мандат в Алжир.

Оран, за който ни разказва българският посланик в Алжир Марияна Бояджиева е вторият по големи град в северноафриканската държава със своите повече от 800 хиляди жители. Освен това има древна история. Корените му се губят през 10 век, когато селището е основано от маври, андалуски търговци, после преминава в ръцете на испанците, на пирати, на турци, на французи… И всеки е оставил своя отпечатък.

Оран е най-близкият до Европа град на Алжир. Разположен е на Средиземно море и в него се развива действието на романа Чумата от Албер Камю. От Марияна Бояджиева разбираме, че това не е  случайно. Името на града на арабски език означава "два лъва" и идва от легендата, че преди маврите да основат селище, мястото е било царство на величествените котки. Заселниците започнали да избиват лъвовете. Последните два от тях гледали хората от хълма до града и плачели за близките си.  Затова на герба на Оран има два червени и един златен лъв. До този град ни завежда посланика ни в Алжир Марияна Бояджиева. Тя обеща да разкаже в Покана за пътуване и за друго посетено от нея селище – Константин.


Снимки – Марияна Бояджиева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54