Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николета Атанасова: Не видях разруха. Животът в градовете на Украйна продължава

| обновено на 29.09.23 в 14:11
Площад "Независимост" в Киев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Войната, която в момента разкъсва сърцата и душите на хората в Украйна, е тежка и жестока. Но в сянката на конфликта, който често асоциираме с разруха и страх, има истории за надежда и солидарност. Журналистът от БНР, Николета Атанасова, разказва за своето посещение в Украйна в предаването "Нашият ден" и споделя впечатленията си от страната и хората там.

По нейните думи голяма част от тежестта на войната в Украйна се носи на плещите на доброволците и неправителствените организации. Скоро след пристигането си в Украйна, Николета Атанасова забелязва нещо, което може би не би очаквала - животът във всички украински градове продължава обичайно. Въпреки конфликта, хората там се стремят да водят нормален живот и да се справят с предизвикателствата на ежедневието.

Една от неправителствените организации, с които журналистът Николета Атанасова се запознава по време на своето пътуване, е "Ветерански Простор". Тази организация, базирана в град Виница, работи с ветерани от войната, които често са млади мъже на възраст между 22 и 23 години. Техният подход включва физическа рехабилитация, психологическа подкрепа и групова терапия.

"Ветерански Простор" разполага с кабинет за физическа рехабилитация, където ветераните могат да получават масажи, лечебна физкултура и дихателни упражнения. Физическият рехабилитатор работи с тях не само в кабинета, но и на място при тези, които не могат да се движат лесно. Има също и специалисти по психология, които предоставят подкрепа както на индивидуално, така и на групово ниво.

Освен това, организацията работи и за подобряване на местните условия. Например събират средства и материали, за да предоставят хуманитарна помощ във формата на многофункционални легла, дюшеци и медицински препарати. Тази помощ стига до различни болници, където се грижат за ранените войници и лица в реанимационни отделения.

С други думи, организациите като "Ветерански Простор" се опитват да съчетаят физическа, психологическа и социална подкрепа за ветераните и техните семейства, които се борят с последиците от войната.

Има и други организации, като благотворителната фондация "Виница – комфортен и безопасен град", която също се стреми да помага на хората в Украйна. Те събират средства и ресурси за изграждане на противотанкови съоръжения и предоставят хуманитарна помощ.

Но най-важното е, че тези организации показват, че в моменти на криза и беда, хората могат да се обединят и да помогнат на тези, които се нуждаят. Изглежда, че надеждата и солидарността все още са живи и добрите хора продължават да дават най-доброто от себе си, дори в условия на война.

Повече за това с кого се срещна в Украйна Николета Атанасова – чуйте от разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12