Лора Динкова завършва Българска филология с магистратура по режисура и кино в Софийския университет. Тя е автор на поетичните книги – "Отключено безвремие", "Осиновени думи" и "Диагноза тишина", които получават няколко специални награди през годините, между които са – "Южна пролет", "Яна Язова" и "Теодор Траянов".
Нейни стихотворения са превеждани на италиански, френски, полски и руски език. Публикува статии, рецензии и литературна критика в българския културен печат и в електронни сайтове. Тя е съавтор на учебник по литература за 12-и клас. Хоноруван преподавател е на студенти втори курс към катедрата по Българска литература на Софийския университет през 2019 г. От март месец 2020 г. е доктор по филологии към катедрата по Българска литература на Софийски университет и учител по български език и литература в образователна школа.
В интервюто си за "Нашият ден" Лора Динкова разкрива, че започва да пише поезия на 23 години, сравнявайки този процес със "срещата с божественото на познат език". Тя се стреми да подчертае, че поезията е нещо, което не може да бъде насилствено извикано всеки ден, защото изисква вдъхновение и дълбоки емоции, които само опитът на прочитите и тъгата може да донесат.
"Поезията е внезапен проблясък в точното време. Трябва да имаш вдъхновение, не може да се твори всеки ден. Това е превеждане на божественото на познат език. Пишещият човек трябва да има натрупания опит на прочитите и на тъгата. Поезията трябва да бъде усетена, всеки човек я разбира по конкретен начин и открива нещо за себе си", казва тя.
За Лора Динкова поезията не е просто изкуство, а връзка между живота и смъртта. Тя вярва, че писането за смъртта е "опит да се опази човешкото в нас", за да разберем, какво означава да бъдем хора.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки: Личен архив, Pixabay
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg