Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков е новият президент на Световната дентална организация (FDI). Той е спечелил с 66% подкрепа или 97 гласа в надпревара с Ник Армстронг, президент на Британската дентална асоциация.
През 2003 г. в Сидни, Австралия, д-р Николай Шарков започва своята работа в Световната дентална федерация. Стъпка по стъпка, той преминава през различни позиции, като през 2021 г. става ковчежник, а преди броени дни с доста сериозно мнозинство е избран за президент. Тази организация формира политиката в световен мащаб, свързана с денталното здраве.
"Двадесет години безрезервен доброволен труд в името на благото на професията и оралното здраве и то на световно ниво", казва в ефира на "Нашия ден" зъболекарят.
Той споделя, че през миналата година СЗО излезе с доклад с глобален поглед върху оралното здраве след 20-годишно мълчание. България фигурира, но данните са малко изкривени. Тази година излезе Планът за действие на СЗО. Тук има едно съвпадение, защото и Световната дентална асоциация изработи Визия – 2030 и тя се оказва в синхрон с документа на СЗО. Тези два основополагащи документа, както и Планът за действие определят пътя, по който трябва да върви едно държава, за да постигне универсално орално здравно покритие на населението.
"Българските лекари по дентална медицина са се доказали и неслучайно много от гражданите на ЕС се лекуват в България. Да не говорим за българите, които напуснаха пределите на родината, но всяка година се връщат носталгично в България, както и да проверят оралното си здраве", посочва д-р Шарков.
В България липсва обществен сектор в денталната медицина. И тази конкуренция е благоприятна, защото всеки трябва да се доказва и изпъкват най-добрите.
Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..
В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..
Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов,..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg