Всеки изборен процес представлява важна стъпка за демокрацията на дадена страна. Гражданското съучастие и активното участие на гражданите са от съществено значение за осигуряване на честни и прозрачни избори. В България, както и във всеки друг демократичен обществен контекст, наблюдаването на изборния процес и разбирането на важните аспекти на този процес са от изключителна важност.
Един от ключовите гласове в борбата за честни избори в България принадлежи на Стоил Цицелков, член на Обществения съвет на Централната избирателна комисия (ЦИК) и основател на "Обединение за честни избори" (ОЧИ), платформа, чиято цел е да се бори срещу изборните измами, купуването на гласове и контролираните вотове.
Стоил Цицелков акцентира в "Нашият ден" върху проблема с контролираните вотове и как те влияят върху изборите. Цицелков посочва, че местните избори са особено уязвими при контролиран вот. Това се дължи на факта, че в малките общини с големи доходи, резултатите и залозите са много по-високи.
"Ако на парламентарни избори са ви необходими около 10 000 гласа, за да вкарате ваш кандидат, то на местните резултатите са много по-чувствителни, тук резултатите и залозите са много по-високи, особено в малки общини с големи доходи. Такава община например е Несебър, където имаме случай на арестуван", посочва той.
Според него "в България страдаме много повече от контролиран вот, който невинаги има финансови измерения, защото контролът се осъществява по друг начин".
За Цицелков е важно е да се подчертае, че никой няма право да види как гласувате. Това е тайна на вота. Гражданите трябва да бъдат информирани за своите права и да ги упражняват. Той посочва още, че “eдинственият начин да се осигури външно наблюдение в малките населени места е чрез изпращане на наблюдатели“.
По тази причина Цицелков призовава гражданите да бъдат отговорни и смели и да гласуват за кандидатите, които наистина ги представляват. Това е начинът да се гарантира, че изборите са честни и демократични, и че гласовете на гражданите се уважават.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg